C1 Belgesi

Vietnam turistik vizesi için gerekli olan C1 belgesi   davetiye niteliği taşıyan bir belge şeklindedir. Resmi onay taşıyan bu belge ayrıca turistik vize onay mektubudur. Vietnam C1 belgesi ile Vietnam’a gidiş amacı ve gidiş tarihinin kapsamlı detayları yer alır. Ayrıca bu belgeye ülkeye giriş için referans mektubu olarak bilinir. C1 belgesi özellikle Vietnam turistik vize başvurularında zorunlu olan belgelerdendir. 

Yapılan başvurular bu belge ibraz edilmez ise turist vizesi başvuruları onaylanmaz. Vietnam C1 belgesi turistik vize başvurusunda resmî kurumlar tarafından önemli ve gerekli olan   belgedir. Vietnam’a turistik amaç ile seyahat edecekler öncesinde vize alması zorunludur.

Buna istinaden   Vietnam resmi makamları tarafından turistik amaçlı vize başvurusu yapanlar için sadece Vietnam turistik vizesi onayı verir. Turistik amaçlı verilen vizeler Vietnam’da iş açma, çalışma veya şirket kurmak gibi amaçlara asla izin vermez ve kullanılamaz.

Vietnam turistik vize için en önemli ve olması durumunda vize reddi doğacak gerekli olan belge Vietnam C1 belgesidir. Bu belge ülkeye giriş için   davetiye ve onaylama özelliği taşır. Vietnam C1 belgesini başvurular için hazırlayan, onaylayan tek makam sadece Vietnam Göçmenlik Ofisi olacaktır. Vietnam C1 belgesi temin edilmeye kişiler için   vize başvuruları kabul edilmez.

Buna istinaden öncelikle tek koşul Vietnam turistik vizesinde sadece C1 belgesi olmasıdır. Vietnam C1 belgesi sadece   şahsen başvurular ile alınabilir. Bunun dışında   şahsen başvurularda    Vietnam’daki bir turizm acentesine başvuru yapılması zorunluluğu vardır. Acente başvurularında kişilerden istenen evraklar hazırlanarak ücreti ödenmelidir. Sonrasında C1 belgesi onaylanır ve sonrasında belge alınır. Vietnam C1 belgesi onayı ile Vietnam vizesi için   başvuru yapılabilir.

Vietnam C1 belgesi için diğer başvuru seçeneklerinde belgeyi alabilmek adına vize merkezleri aracılığıyla yapılan işlemlerdir. Bu işlemler ile kişiler Vietnam turistik vize başvurusunda bulunabilir. Yapılan başvurular ile C1 belgesi başvurusu gerçekleşir.

Ayrıca konsolosluk yetkisi dahilinde vize merkezleri ile   başvurularda başvuru yapacak kişi adına C1 belgesi alınır. Yetkili vize merkezleri ile başvurularda   C1 belgesi hem de vize başvuru işlemi aynı anda gerçekleştirilmiş olur. Vietnam turistik vize onayları sadece Vietnam Konsolosluğu tarafından karara bağlanır ve onaylanır.

Vietnam C1 Belgesi için Gerekli Evraklar

Vietnam C1 Belgesi için gerekli olan evraklar şunlardır. Vietnam C1 belgesi için başvuru sahiplerinin renkli taranmış pasaportları fotoğraf ve bilgi detayları ile talep edilir. Vietnam C1 belgesi başvurusu için öncelikle vize başvurusunda bulunanlar Vietnam seyahat tarihleri içeren belgeye sahip olmaları gereklidir.

Vize başvurusunda önemli olan Vietnam C1 belgesi tüm vize alacak kişilerden talep edilir. Vietnam yetkilileri ayrıca gerekli evrakların yanında    ek evrak isteyebilirler. Vietnam C1 belgesi için şahsen başvurularda   yetkili acentalardan Göçmenlik Ofisinin ek evrak isteyebilir. Bu durumda acentaların   başvuru sahibini bilgilendirmesi gereklidir.

Vietnam C1 Belgesi

Vietnam C1 belgesi onaylanma süresi resmî tatiller veya yoğunluğa göre 7-15 iş günü arasında değişebilir. Ayrıca C1 belgesi için şahsen başvurularda bu süre uzayabilir. C1 belgesi almak için şahsen yapılan acente ile başvurularında   belgeyi alma süresi olumsuz etkilenebilir. Vietnam C1 belgesi için başvurular esnasında acenteye gerekli evrakların teslim edilmelidir. Evraklar eksik veya hatalı teslim edildiğinde   C1 belgesi için işlemler zorlaşabilir veya olumsuz sonuçlanır. Buna istinaden belgenin onayı gerçekleştirilmez veya belgeyi alma süresi uzar.

Kişilerden Vietnam C1 belgesi için acente tarafından istenmekte olan belirli bir ücret vardır. Belge için ücretin ödenmemesi durumunda acente C1 belgesi için başvuruda bulunmaz ve başvuru sahibi belgeyi alamaz. Ayrıca    Vietnam’daki acenteler mağduriyet yaratarak evraklar hazırlansa ve ücret ödense de onay vermeyebilir. Tüm bu olumsuzluklar     Vietnam C1 belgesi çıkış sürecini zorlaştırır. Vietnam turistik vizesi için başvuru sahipleri vize merkezleri aracılığıyla süreci tamamlayabilir. Bunun için vize merkezleri ile yapılan başvurularda Vietnam C1 belgesini almak daha hızlı olacaktır.

Vietnam C1 belgesi ücretleri genellikle   tarihe ve başvuru şekline göre farklıdır. Buna istinaden     Vietnam C1 belgesi için ödenmesi istenen ücret farklılıklar gösterebilir. Ayrıca başvuru yılına göre sabit olmayıp, ülkedeki siyasi, ekonomik durumlara göre değişir. Şahsen başvurular için acente için zorunlu ödenmesi gereken ücret C1 belgesidir.

Bunun yanında    Vietnam vizesi başvurusu için konsolosluğu için ayrıca ücret ödenmesi zorunludur. Tüm bu ücretler ödenmez ise    konsolosluk turistik vize başvuru işlemlerini onaylamaz. Vietnam turistik vizesi için konsolosluğun yetki verdiği vize merkezlerine başvurular daha güvenlidir. Bununla birlikte yetkili merkezler aracılığıyla yapılan başvuruda konsolosluk harcı, vize ücreti, C1 belgesi ve hizmet bedeli ücretlerin içindedir.

Türk vatandaşlarına Vietnam ülkesinde vizeyi   kapıda alma avantajı vardır. Fakat bazı durumlarda   yetkili makamlar da sorunlar olabilir.  Buna istinaden zorluklar yaşanmaması adına Vietnam kapıda vizesi için sınırda C1 belgesi, fotoğraf, pasaport, başvuru formu ve diğer evraklarla   istenen ücretin ödenmesi zorunludur.

C1 belgesinde veya vizeler de sınır görevlileri kapıda   ek evrak talep edebilir.  Vietnam kapıda özellikle gelişmelere bağlı olarak vize için güncellemeler veya değişiklikler olabilir. Tüm bu sorunlar ile karşılaşmamak için Vietnam C1 belgesi ülkeye gitmeden önce alınmalıdır.   Vize başvurusunda   kapıda vize başvuru öncesinde mutlaka Vietnam C1 belgesi temin edilmelidir.  Vietnam C1 belgesi ve vize başvurularında tek yetkili onay merci sadece Vietnam makamlarıdır.

Vietnam C1 belgesinin bireysel olarak başvuruları sıkıntılı olabilir. Buna istinaden şahsen Vietnam C1 belgesi başvurularında   Vietnam’daki acente ile iletişime geçmek daha sağlıklı olacaktır. C1 belgesi için başvurularda acente ile ilerlemek adına   evrakların hazırlanması ve ücretin ödenmesi zorunludur. Ücreti ödenmeyen başvurularda acente başvuru sahibinin talebine olumsuz dönüş yapabilir.

Vietnam ticari veya turistik amaçlı seyahatler için C1 belgesi almak ve   vize başvuruları adına TRA Danışmanlık Ofisinden bilgi alınabilir. Bununla birlikte C1 belgesi ve diğer evraklar için davetiye hakkında detaylara 0850 885 25 21 iletişim numarasından ulaşabilirsiniz. AYRICA WWW.e-vizerandevusu.com sayfasından da başvuru yapabilirsiniz.