Ticari Vize

TRA Danışmanlık Ofisi temsilcilerimizi (0850) 885 2521 numaralı telefondan bizimle iletişime geçerek Romanya ticari vize işlemleri ile ilgili güncel bilgilere ulaşmanız mümkün olur. Romanya’ya yapacağınız iş seyahatlerinizde ticari vize almanız gerekir. Standart vize işlemlerinin yanı sıra iş gezinizle ilgili mutlaka bir takım evraklar hazırlamanız gerekir. Bunun için danışmanlarımızdan güncel listeleri alarak vize sürecini hızlandırabilirsiniz.

Romanya Ticari Vize Başvurusu

Romanya, Avrupa Birliği'nin bu nedenle çalışma vizeleri ve izinleriyle ilgili yasalar diğer AB ülkelerindekilerle benzerlik gösterir. Türkiye’den Romanya’ya bir iş seyahati amacıyla gerçekleştireceğiniz ziyaretlerinizde Türk vatandaşları mutlaka vize almak zorundadır. Romanya için sözleşmelerin görüşülmesi, iş ortaklarıyla görüşme, davalar ve bilimsel, eğitimsel, mesleki ya da ticari toplantılar, konferanslara, seminerlere katılım gibi ticari faaliyetlerde bulunmak üzere geçici olarak bulunmak üzere ticari vize almanız gerekir.

Bir ülke, farklı iş ziyaretleri türleri için ticari vize verebilir. Ticari vize ile bir ülkeyi ziyaret etmek isteyen kişilerin, ziyaretlerinin amacı, gelir elde etmeleri ve kalış süreleri ile ilgili belirli şartları yerine getirmeleri gerekir. Ticari vize için onay alırken, yabancı şirketten kişiyi yurtdışına davet eden bir mektuba da ihtiyaç duyulur. Bunun için Romanya’da iş gezisi yapacağınız şirket mutlaka size davet mektubu göndermelidir. Bunu vize evraklarınızın arasına koymanız şarttır.

Ticari vize başvurusu online olarak yapılabileceği gibi yine konsolosluklardan temin edilerek gerçekleştirilebilir. Başvuru işlemi sırasında vize başvuru ücretini yatırmanızda yerine getirmeniz gereken işlerden biridir. Bu nedenle bu adımları atladığınızda vize işlemleriniz gerçekleşmeniz toplantılarınız, iş görüşmeleriniz kaçabilir. Bu tip vize işlemlerinde TRA Danışmanlık Ofisi olarak tavsiyemiz mutlaka profesyonel bir destek almanızdır. Özellikle ticari vizelerde işlerde büyük önem arz ettiğinden size zararı büyük olacağından profesyonel ve deneyimli bir elden yönetilmesi son derece önemlidir.

Romanya Ticari Vize için Gerekli Evraklar

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ticari vize olmadan Romanya ziyaretini gerçekleştiremez. Bunun için yapmanız gereken işlemlerin başında hazırlamanız gereken evraklar bulunur. Hazırlanması gereken evraklar ise;

 • En az 6 ay geçerliliği kalan geçerli bir pasaportunuz bulunmalı ve en az 3 sayfa boşluğunun bulunmasıdır.
 • Vize başvuru formunun eksiksiz doldurulması ve vize başvuru ücretinin yatırılması gerekmekte olup, kanıtlayıcı bir dekontun bulunması.
 • Yakın zamanda çekilmiş iki fotoğraf eklenmelidir. Günümüzde bu fotoğraflar biyometrik olarak hazırlanmaktadır. Kurallara uygun çekilmiş fotoğrafınızın bulunması.
 • Romanya’ya giriş ve çıkışları belirten tarihlerini içeren uçak bileti ya da rezervasyon belgeleri.
 • Uçuş güzergahları, otel rezervasyonları ayrıca evrakların arasına eklenmelidir.
 • Seyahat sigortası poliçesi.
 • Romanya’da aldığınız süre boyunca nerede konaklayacağınızı gösteren belge.
 • İş seyahatiniz sırasında kendinizi finansal olarak idare edebileceğinizi kanıtlayacak bir mali belge. Bu mali belge türleri konsolosluktan çeşitlendirilebilir. Banka hesap ekstresi gibi belgeler istenebilir.
 • Bu bölgede yapacağınız iş görüşmeleri için şirket tarafından gönderilen iş amaçlı davet mektubu.
 • Faaliyet belgesi, sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri gibi şirketinize ait aktif belgelerin fotokopileri
 • Çalışan iseniz SGK hizmet dökümleriniz. Bu tip belgeler e- devlet üzerinden alınabilir.

Romanya Ticari Vize Ücreti

Ticari vize ile bir ülkeyi ziyaret etmek isteyen kişiler vizeye tabi olduklarında mutlaka ticari vize ücretini yatırmalı buna bağlı olarak da gerekli olan tüm evrakları eksiksiz olarak tamamlamalıdır. Yapılan tüm başvurular vize başvuru ücreti yatırılmadan gerçekleşmez. Ancak ticari vizeler oldukça önemli bir vize türü olduğundan bu konuda profesyonel destek almanız son derece önemli olacaktır.

Yapacağınız tüm başvurularda vize ücretini yatırmanız büyük önem taşır. Yoksa yaptığınız tüm planlar ne yazık ki hüsrana uğrar. Öncelikle vize başvuru formuyla birlikte vize ücretini yatırmanız büyük önem taşır. Romanya ticari vize ücreti güncel olarak 80 Euro olarak belirlenmiştir. Ancak yapılan değişikler ve güncel bilgilerden haberdar olmak istiyorsanız TRA Danışmanlık Ofisimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Romanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Ticari vizeler diğer vize türlerinden farklı olduğundan bu tip vizeler daha erken sonuçlanır ve ortalama 7 iş günü içerisinde cevap verilir. Bu nedenle yapacağınız başvuru işinizin aciliyetine göre en az 1 ay önceden başlatılmalıdır.

Romanya Vize Reddi

Yapacağınız başvuruların sonuçları Romanya Büyükelçiliğinin onayından geçer. Bu durumda kabul olabileceği gibi ticari vizeni ret edilebilir. Bu süreçte yapmanız gereken en sağlıklı adım TRA Danışmanlık Ofisimizden profesyonel yardım almaktır. Profesyonel yardım almanızın amacı vize işlerinizin profesyonel ve deneyimli kişiler tarafından yönetilmesidir. Vizenizin reddi halinde vize ücretinizi iade alamazsınız. Bu konuda herhangi bir hak talep edemezsiniz. Ancak profesyonel yardım her zaman işleri daha kolay hale getireceği için (0850) 885 2521 numaralı telefondan bizleri arayarak yardım almalısınız.