Çalışma Vizesi

Romanya’da çalışma vizesi hazırlamak ve evraklar hakkında doğru bilgiye ulaşmak için web sitemizi ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra TRA Danışmanlık Ofisi ile (0850) 885 2521 numaralı telefonumuzdan ofisimizi arayarak vizeniz için gerekli olan tüm evraklar hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Web sitemizden ya da iletişim numaramızdan bize ulaşmanız halinde danışmanlarımız sizlere gerekli olan evrak listesini ilgili iletişim kanalları ile sizlere ulaştıracaktır.

Romanya Çalışma Vize Başvurusu

Romanya’da çalışma maksatlı alacağınız ve size o süre boyunca konaklama imkânı sunan vize D/AM kategorisinde yer alır. Romanya’da yaşamak isteyen ve orada çalışmak isteyen aynı zamanda Romanya sınırları içerisinde herhangi bir spor kulübünde yer alan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Romanya çalışma vizesi almak zorundadır. Bu vize ülkeye girmeden önce çalışma vizenizin bulunması gerekir.

Romanya’da çalışma için herhangi bir iş yeri ile anlaşma yapmanız durumunda onaylı orijinal iş sözleşmesini sunmanız gerekir. Bunun yanı sıra öncelikle konaklayacağınız yerin adresi ve orada geçiminizi sağlayacağınızı ispat eden belgelere sahip olmanız gerekir. Vize başvurularınızı yapmanız gereken yerler Romanya Konsoloslukları ve Romanya Büyükelçiliği olur.

Romanya çalışma vizesi almanız için gerekli olan evrakları eksiksiz olarak hazırlamanız gerekir. Çalışma vizesi almanız gerekiyorsa bunun için hazırlayacağınız evraklar farklı olur. Ofisimiz bu konuda sizlere tüm detayları ile yardımcı olur. Profesyonel olarak alacağınız destek sayesinde vizeniz sorunsuz bir şekilde çıkacaktır.

TRA Danışmanlık Ofisi,çalışma vizesi alma sürecinde oldukça dikkatli ve profesyonel şekilde hizmet vermektedir. Bu konuda oldukça tecrübeli olan danışmanlarımız son derece stresli olan Romanya çalışma vizesi almanız gerekli olan tüm desteği sağlamaktadır.

Romanya Çalışma Vize Ücreti

Romanya çalışma vizesi için yatırmanız gereken ücret 150 Euro olmakla beraber bu ücret nakit olarak yatırılmakta ve dekontu vize başvuru evraklarının arasında bulunmalıdır. Burada bilmeniz gereken en önemli detay ise vizenizin ret edilmesi halinde yatırdığınız ücretin geri alınamayacağıdır. Ancak vizeniz ret edilmesini istemiyorsanız bu konuda TRA Danışmanlık Ofisi olarak sizlere ekstra hizmet sunuyoruz. Evraklar konusunda yeterli deneyime sahip olan çalışanlarımız sizlere vize ücreti ve diğer ek ücretlerde gerekli olan tüm bilgileri sunarak sürecin hızlı ilerlemesine katkı sağlar.

Romanya Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar

Romanya’da çalışmak istiyorsanız mutlaka Romanya çalışma vizesi almanız gerekir. Bunun için ise hazırlamanız gereken bir takım evraklar bulunur. Bu evraklar hazırlanırken kesinlikle eksiksiz hazırlamak zorundasınız. Aksi takdirde vize alma sürecinde ciddi problemler yaşayabilirsiniz. Romanya'da çalışma vizesi için hazırlamanız gereken evraklar ise şunlardır:

 • Vesikalık fotoğraf: Fotoğraf kesinlikle son 6 ayda çekinilmeli ve 2 adet biyometrik olacak şekilde hazırlanmalıdır.
 • Pasaport: Son 10 yıl içinde alınması önem arz eder. Ayrıca pasaportunuz son seyahatinizden sonra da 6 ay geçerli olmalıdır. Birkaç sayfası boş olmalı aynı zaman ilk sayfasının fotokopisi çekilmelidir.
 • Kimlik fotokopisi: Nüfus cüzdanınızın arkalı önlü olmak üzere iki yüzünün de fotokopisi gereklidir.
 • Adli Sicil Kaydı: Adli sicil kaydı günümüzde e- devlet üzerinden kolaylıkla alınır.
 • Konaklama bilgileri: Romanya’da kaldığınız sürece ikamet edeceğiniz yeri gösterir belgeye sahip olmanız gerekir.
 • İş sözleşmesi: Romanya’da çalışacağınızı gösterir şirket ile yapılmış bir sözleşme örneği.
 • Çalışma izni yazısı: Göç idaresinden (IGI) alınan bir belgedir.
 • Geçinme teminatı: Burada çalışacağını ve geçinebileceğini gösteren bir belge.
 • Mali bilgiler: Bankanıza ait son 3 aylık ekstra
 • Vize ücreti dekontu
 • Seyahat sağlık sigortası

Bunun yanı sıra büyükelçilik sizden Romanya'da çalışma vizesi için ilave evraklar isteyebilir.

Başvuru Sahibinin Durumuna Göre Hazırlanması Gereken Evraklar

Kişi çalışan ise hazırlaması gereken belgeler;

 • Eğer bir çalışan olarak Romanya’ya gitmek istiyorsanız son 3 aya ait maaş bordonuz hazır olmalıdır. Bu evrak ise ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır.
 • Çalıştığınız yerden iş yeri sahibi gidişinizi onaylan bir teyit belgesi düzenlemelidir.
 • Son olarak ise yine e- devletten temin edebileceğiniz barkotlu SGK dökümü almalısınız.

Kişi, işveren veya şirket sahibi ise hazırlaması gereken evraklar;

Bir işveren olarak Romanya çalışma vizesi alacak iseniz vergi levhanız, sicil gazete, faaliyet belgeniz ve imza sirkülerini hazır bulundurmalısınız.

Kişi çiftçi ise hazırlaması gereken belgeler;

Hâlihazırda çiftçi olarak yurt dışına çıkmak istiyorsanız yukarıdaki belgeler ek olarak Ziraat odasından alınmış bir çiftçilik faaliyet belgesi almanız gerekir.

Kişi emekli ise hazırlaması gereken belgeler;

Romanya çalışma vizesi için gerekli evraklar hazırlandıktan sonra emekli maaşınızı gösterir belge dökümü almalısınız.

Kişi öğrenci ise hazırlaması gereken belgeler;

Öğrenci vizesi için farklı belgeler hazırlanmakla beraber bunun yanı sıra üniversite öğrencisi olduğunuzu gösterir belge almanız gerekir.

Romanya Çalışma Vizesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm prosedürleri yerine getirdikten sonra dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunur. Bunlar ise;

 • Romanya’da çalışma vizesi alabilmek için öncelikle bir şirketle anlaşmış olmalı ve bu belgelerinin aslının elinizde bulunması gereklidir.
 • Evrakların eksiksiz ve tam bir şekilde hazırlanması vize sürecini son derece hızlandıracaktır. Bu nedenle de yapmanız gereken öncelikli olarak evraklarınızın tam olmasıdır. Bunun için profesyonel yardım almanız sizin için oldukça önemli olacaktır.
 • Kesinlikle eksik ya da hatalı belge düzenlemeyin. Bu konuda son derece dikkatli olmalısınız. Belgelerinizin güncel ve kurallara uygun olması oldukça önemlidir. Bu nedenle de TRA Danışmanlık Ofisimizden profesyonel yardım almanız mümkündür.
 • Belgelerinizi eksiksiz tamamladıktan sonra sonucu olumlu olacaktır diye bir kural yoktur. Bu nedenle işlemlere yaklaşık 30 gün öncesi başlamanız gerekir. Ayrıca Romanya’da çalışma vizesi vermek tamamen Romanya büyükelçiliğinin elindedir.
 • Profesyonel bir yardım bu işi ne kadar önemsediğinizi gösterir. Romanya’da çalışma vizesi için TRA Danışmanlık Ofisi sizlere tüm kurumsallığı ile hizmet eder. Profesyonelce hazırlanmış bir dosya oldukça etkileyici olacaktır.
 • Romanya vize ücreti peşin olarak ödenmeli ve bu belge mutlaka dosyanızda yer almalıdır.

 

Sonuç olarak vize işlemleri ciddiye alınması gereken bir süreçtir. Romanya çalışma vizesi başvurunuz için TRA Danışmanlık Ofisi ve danışmanlarımız sizlere son derece profesyonel hizmet sunar. Bunun için (0850) 885 2521 numaralı telefondan danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz.