Öğrenci Vizesi

Kanada Öğrenci Vizesi Başvuruları

Kanada’da eğitim almak ve öğrenim görmek için her sene dünyanın dört bir yanından 200.000’den fazla uluslararası öğrenci Kanada’yı tercih etmektedir. Bu öğrencilerin çoğunu Hindistan, Çin, Fransa, Brezilya, Nijerya, ABD ve Japonya oluşturmaktadır. Kanada dünya ülkeleri arasında en büyük uluslararası öğrenci nüfuslarından birine sahiptir. Dünyanın dört bir yanındaki öğrencilerin Kanada’da eğitim almayı tercih etmesinin birçok nedeni bulunmaktadır.

Kanada eğitim kalitesi açısından küresel dünya içerisinde dördüncü, kariyer hedeflerine ulaşmada ise yaklaşık sekizinci sırada yer alır. Bununla birlikte dünyanın en eğitimli ülkeleri sıralamasında ilk sırada yerini almaktadır. Kanada’da iyi bir eğitim kurumunda yer almak için, ilk olarak mutlaka bir eğitim izni başvurusunda bulunulmalıdır. Yapmış olduğumuz başvuru neticesinde eğitim izni verilen yabancı uyruklu öğrenciler eğitim ve program süresince Kanada’da eğitimlerinin sonuna kadar kalabilirler.

Dünya Üniversite derecelendirmeleri kurumlarının ortalama verilerine göre Kanada üniversiteleri dünyanın en iyi üniversiteleri içinde ilk yüze birçok kez girmeyi başarmıştır. Bununla birlikte dünyaca bilinen kültürel ve sosyal çeşitliliği ve hoşgörü seviyeleri ile dünyanın her bölgesinden gelen uluslararası öğrencilere pozitif bir ortam sunan Kanada uluslararası eğitimin merkezi noktalarından biridir. Kimi durumlarda Kanada’da eğitim alabilmek için eğitim iznine gereklilik bulunmamaktadır.

Bu durumlar içerisinde almayı düşündüğünüz kurs veya program altı aydan daha az süre içerisinde sonlanıyor ise, Kanada ülkesinde bulunan herhangi bir yabancı temsilcinin aile bireyi iseniz ya da görevlisiyseniz, yabancı bir ülkenin silahlı kuvvetleri ne mensup üyeyseniz eğitim izni başvurusuna gerek yoktur.

Kanada Eğitim İzni Başvurusu

Kanada eğitim izni yabancı uyruklu kişilerin Kanada’daki onaylanmış öğrenim kurumlarında eğitim almalarına ve yasal olarak ikame etmelerine olanak sağlayan bir belgedir. Bu alınacak eğitim izni ile birlikte eğitim esnasında yerine getirmeniz gereken bazı koşullar da bulunmaktadır. Bu koşullar arasında;

Kanada Eğitim İzni Başvurusu Belgeleri;

  • Her daim DLI kaydınızın bulunmuş olması
  • Eğitiminizin tamamlama aşamalarında ilerleme sağlamanız
  • Eğitim izni içerisinde bulunan koşullara riayet
  • Gereklilikleri yerine getirememeniz durumunda eğitime son verilmesi, bulunmaktadır.

Tüm bu gerekliliklerle beraber kanata eğitim izni bir vize değildir. Tek başına eğitim izni Kanada’ya ilk giriş esnasında için yeterlilik sağlamamaktadır. Kanada eğitim izni ek olarak öğrenci vizesi veya elektronik seyahat iznine ihtiyacınız bulunmaktadır. Kanada öğrenci vizesi veya eğitim izni başvurularınız için TDR Danışmanlık firmamızın iletişim numaralarımızdan ya da e posta adresimizden talepleriniz için bize başvurabilirsiniz.

Eğitim izinleri genel olarak eğitim programlarının uzunluğu kadar geçerli olmaktadır. Kanada eğitim izinleri genel olarak eğitim programının geçerlilik süresinden sonra 90 gün daha ek süre içermektedir. Bu ek süre Kanada’dan ayrılmak Veya kalışınızı uzatmak amacı ile başvuru süreçleriniz için size ek zaman sağlar. Almış olduğunuz kurs veya eğitim süreçlerinizi izin belgenizdeki tarihten önce sonlandıramıyor veya bitiremiyorsanız bir öğrenci olarak uzatma talebinde bulunmanız ve süreçleri takip etmeniz gereklidir.

Kursunuzu veya eğitiminizi erken bitirmeniz durumunda sürecin tamamlanması sonrası 90 gün içerisinde eğitim izniniz ile birlikte Kanada öğrenci vizeniz sona erecek ve ülkeyi terk etmeniz gerekecektir. Eğitim veya kursunuzu tamamladığınız tarih okulunuzdan buna dair ilk bildirimi aldığınız tarih veya diploma ya da sertifika aldığınız tarih olacaktır. Bunlardan birbirinden bağımsız olarak herhangi birine sahip olmanız sürecin kanıtlanması açısından yeterli olacaktır.

Bu süreçler dahilinde herhangi bir zaman diliminde planlamış olduğunuz bir tatil amacı ile Kanada’dan ayrılma durumunuz da geri dönüş esnasında okulunuza kayıtlı olduğunuzu ispatlayan belgeleri ibraz etmeniz gerekebilir. Bu bilgiler ışığında tüm bu gerekliliklerle beraber kurs ya da eğitim programınız altı ay veya daha kısa süreli ise, eğitiminiz uzun bir program içermiyor ise, Kanada’da kalışınızın onaylandığı süre içinde eğitimlerinizi bitirecek iseniz, bu süre genellikle altı ay olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durumlarda eğitim izni almanıza gerek olmamakla birlikte Kanada öğrenci vizesi sahibi olmanız şarttır.

Eğitim süreciniz altı aydan daha uzun bir süre içerecek ise herhangi bir uzatma almadan sonlandırmanız olanak dahilinde değilse bir eğitim izni de almak zorunluluktur. Kanada ülkesi içerisinde herhangi bir dış temsilciliğin, aile üyesi ya da çalışanı olma durumunuz da eğitim izne ihtiyacınız bulunmamaktadır. Ülke genelinde resmi görevde bulunan yabancı ülke silahlı kuvvetleri üyesi eğitim iznine ihtiyaç duymaz. Bununla birlikte aile üyeleri küçük çocuklar dahil Kanada’da eğitim görmek istiyorsa belli koşulları sağlamak üzere eğitim iznine ihtiyaç duyabilirler.

Bununla birlikte ana okuluna gidecek olan aile bireyi eğitim izne ihtiyaç duymaz. Mülteciler, ebeveynlerinden herhangi birinin mülteci olan kişiler, ebeveynlerinden herhangi birinin çalışma ya da eğitim izni alan çocuk okul öncesi ilk ve orta dereceli bir okula devam etmesi için eğitim izni almasına gerek yoktur. Bu süreçler içerisinde gerekli koşulları sağlayan küçük çocuklar yasal olan erişkinlik yaşına geldikten sonra öğrenimine devam etmek için mutlaka bir eğitim izni başvurusu yaparak alma zorunluluğu bulunur.

Bununla beraber, eğitimin ihtiyacınız olmamakla birlikte izin başvurusunda bulunabilirsiniz. Muaf olmanız durumuna rağmen eğitim başvurusu izni için neden başvurduğunuzu açıklayan bir beyan ile başvurmanız zorunludur. Kanada ülkesinde tam zamanlı bir üniversite öğrencisi olmanız durumunda kampüs içerisinde yarı zamanlı olarak çalışmanıza izin verilmektedir.

Eğitim İzni Başvuru Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Kanada eğitim izni alabilmek için adaylar tarafından süreç öncesi hazırlanması gereken belgeler ile birlikte yapılması gerekenler bulunmaktadır. Bu hususların ilk sırasında göçmenlik bürosuna eğitiminizin sonlanmasına müteakip bu ülkeden ayrılacağınıza ikna etmeniz gerekir. Tamamlamanız gereken diğer belgeler ile birlikte müteakip yapmanız gereken konular şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Kanada’daki bir okul üniversite ya da herhangi bir diğer eğitim kurumu tarafından kabul edilmiş olmanız gereklidir.
  • Kabul görmüş öğretim kurumları (DLI) dan kabul mektubu almanız gereklidir.
  • Seyahat tarihinizden itibaren en az bir yıl geçerli bir pasaportunuz olmalıdır.
  • Öğrenim ücretleri siz ve Kanada’ya yanınızda gelmesi muhtemel tüm aile üyeleri için meydana gelebilecek masrafları karşılayabileceğiniz yeterli paranız olduğunu ispatlamanız
  • Herhangi bir sabıka kaydınızın olmaması
  • Sağlık belgenizin sağlığınızın yerinde olduğunu kanıtlayacak şekilde ibraz edilmesi
  • Kanada’ya neden gitmek istediğinizi ifade edebileceğiniz ve göreceğiniz eğitimle ilgili tüm bilgi ve aşamaları içeren Kanada öğrenci vizesi niyet mektubu yapmanız ve hazırlamanız gerekenler arasındadır.

Tüm bu süreçler dahilinde durumunuza uygun ve bugünkü şartlar içerisinde güncel evrak listesi için iletişim numaralarımız ile birlikte Kanada öğrenci vizesi uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Kanada Öğrenci Vizesi Motivasyon Mektubu Nasıl Yazılmalıdır?

Konsolosluğa hitaben kişinin durumuna özel olarak düzenlenmesi ve İngilizce olarak yazılması zorunlu olan niyet mektubunda Kanada vizesi için başvuru yapacak kişinin kişisel bilgilerinden, eğitimlerinden ve öğrenci mi mezun mu çalışan mı gibi son durumundan söz etmelidir. Daha sonra Kanada’da eğitim almak istediği eğitim kurumundan bahsetmeli ve bu kurumu neden tercih ettiğini ifade etmelidir.

Kanada’da alacağı eğitimin gelecekteki kişisel ve mesleki hayatını nasıl etkileyeceği nasıl katkı sağlayacağı bununla birlikte geleceğini nasıl olumlu olarak etkileyeceğini ifade etmelidir. Ek olarak eğitim için neden Kanada ‘yı öncelikli olarak seçtiğini açıklanmalıdır. Kanada’nın barışçıl ve güvenli bir ülke olması, çok kültürlü yapısı, ekonomik olması, kişisel gelişimine katkı sağlaması gibi ön plana çıkan nedenler konusunda konsolosluğun geçerli olarak kabul ettiği ifadeler yer almalıdır.

Bununla birlikte ülkede bulunacağınız süre boyunca eğitim masraflarınızı, yurt ve kişisel masraflarınızı karşılayabilecek kişi ya da durumdan bahsedip bu masraflar için yeterli düzeyde maddi kaynaklara sahip olduğunuzu açıklayarak bunları ifade edebileceğiniz belgeler ile desteklediğinizi göstermelisiniz. Bununla birlikte ana programa kabul gördüğünüzde okulunuz öncesinde bazı ek dersler almanızı isterse yalnızca bu dersler için de geçerli olmak üzere eğitim izni almanız mümkündür.

Eğitim izni başvurunuz akabinde kurumlardan sizden ibraz edilmek üzere ek bilgiler talep edilebilir. Bu gibi durumlarda izin belgenizin onay süresi uzayabilir. Vize ofisi başvurunuz inceleyecek ve akabinde tüm belgelerin ibraz edilmesi durumuna bağlı olarak mülakata çağrılıp çağrılmayacağınıza karar verecektir. Eğitim izni başvurunuz kabul edilmesi durumunda size şu belgeler gönderilecektir.

  • Kanada’ya gittiğinizde göçmenlik ofisine ibraz etmek için eğitim izni onay mektubu

Eta izni ya da Kanada öğrenci vizesi başvurunuz ret edilirse tarafınıza nedenlerini ifade eden bir mektup gönderilecektir. Başvurunuzun ret yemesinin sebepleri arasında şunlar bulunabilir; Kanada’da eğitim süreçleriniz esnasında geçirmenizi sağlayabilecek maddi yeterliliğinizin olmaması, tıbbi muayeneyi geçememeniz, vize memurunu Kanada’daki asıl amacınızın eğitim görmek olduğuna inandıramamanız, vize memurunu eğitim sürenizin bitmesinde Kanada ‘yı terk edeceğinize ikna edememeniz durumlarında eğitim izni başvurunuz reddedilmiş olabilir.

  • Bu süreçler dışında eğitim izni için uzatma talebinde bulunmuş olmanız durumunda hakkınızda verilecek sonuç beklenirken eğitimi izniniz bitebilir.

Eğitim izninizin uzatma talebi sonuçlandırma sürecinde izniniz gelene kadar Kanada’dan ayrılmadığınız süre için geçici ikamete sahip öğrenci statüsünde eğitim almaya devam edebilirsiniz. Tüm süreçlerin tamamlanması ve sonrası Kanada’ya ulaştığınızda yetkili bir kişi tarafından karşılanarak kendisine pasaportunuzu, vizenizi göstererek Sorulan soruları cevaplamanız gerekir.

Kanada’ya Sınır Kapısında Göstermeniz Gereken Belgeler

  • Geçerli bir pasaport
  • Eğitim izni başvurunuzun onaylandığını gösteren onay mektubu
  • Kanada’da eğitim alacağınız okulun kabul mektubunun bir kopyası
  • Referans mektupları ya da vize için tarafınızdan istenen diğer tüm belgeler

Bu ve bununla birlikte diğer önemli tüm belgelerinizi ve nakit ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz paranızı seyahatini süresince mutlaka yanınızda bulundurmalısınız. Belgelerimizden ya da talep edilen nesnelerden herhangi birinin eksikliği veya yanlışlığı Kanada’ya girişinizi engeller. Bu süreçlerle birlikte Kanada Hükümeti’nin ülkeye giriş esnasında uygulamış olduğu kurallar dahilinde yanınızda 10.000 Kanada Dolarından fazla para bulunması durumunda, bildirim yapma zorunluluğunuz bulunmaktadır. Ülke genelinde yabancı öğrencilerin tıbbi masraflarının karşılanmamasından kaynaklı olarak gitmeden önce sağlık sigortası yaptırmış olmanız gerekir.

Kanada Öğrenci Vizesi Uzatma Başvurusu

Tarafınıza verilen eğitim izninizin son tarihi eğitiminizi bitirmeniz gereken tarihtir. Bu süre genel olarak eğitim süreniz +90 gün, koşulu olarak kabul edinmeniz durumunda koşul derslerinin süresi +90 gün ya da pasaportunuzun süresi bitiminden 30 gün öncesidir. Tüm bu süreçler içerisindeki +90 günlük süre Kanada’dan ayrılmanız için gereken toparlanma veya uzatma talebinde bulunmanız için tanımış ek süredir.

Eğitim izninizin süresi bitmeden en az 30 gün önce uzatma başvurusunda bulunmalısınız. Eğitim iznin sona eriş tarihi belgenin sağ üst köşesinde yer almaktadır. Dikkat edilmesi gereken konuların başında pasaportunuzun süresinin bitiş tarihinden daha uzun bir süre ile uzatma talebinde bulunamayacağınızdır. Tüm süreçler dahilinde öğrenci bizden izin süresi dolması durumunda ve uzatma talebinde bulunmayacak iseniz mutlaka Kanada ‘yı terk etmeniz zorunluluktur.

Eğitim süreçleriniz sonucunda eğitiminizin beklenen tarihten daha önce tamamlanması akabinde eğitim izni belgenizde tarih olarak ne ifade edilirse edilsin izin bitiş tarihiniz eğitiminizi tamamladığınız günden itibaren +90 gün olarak yürürlüğe girecektir. Eğitiminizi tamamladığınız halde ülkede kalmak istiyor iseniz mezuniyet sonrası çalışma izni talepleriniz için Koşullara uygun olmanız durumunda başvuru yapabilirsiniz.

Eğitim Kurumu Nakil İşlemleri

Süreç dahilinde kurumunuzu ya da programınızı değiştirme durumunda öncelikli olarak eğitim izninizin tüm koşullarının yerine getirildiğinden emin olmanız gerekir. Ortaöğretim sonrası seviyede herhangi bir eğitim kurumuna kayıtlı iken kurumunuzu değiştirmek istediğinizde Kanada Göçmenlik ve Vatandaşlık Ofisi’ne bildirim yapılması zorunludur. Aynı seviyedeki başka bir eğitim kurumuna geçmeniz nedeniyle yeni bir eğitim izni almanıza gerek yoktur.

Eğitim Vizesi ile Kanada’ya Gittiğimde Çalışabilir miyim?

Ülke içerisinde eğitim görürken gerekli koşulların sağlanması durumunda yalnızca eğitim gördüğünüz kurum kampüsünde ayrıca bir çalışma iznine gerek olmadan çalışıla bilmektedir. Bu koşullar içerisinde bir üniversite veya ortaöğretim sonrası okulda tam zamanlı olarak okunması, %50 oranında hükümet hibeleri ile finanse edilen özel bir üniversitede tam zamanlı olarak okunuyor olması bulunmaktadır.

Kanada’da Kimler İçin Çalışılır

Okul, öğretim üyesi, öğrenci organizasyonu, kampüsü içerisinde serbest, özel bir iş organizasyonlarında çalışabilirsiniz.

Kanada’da Stajyer

Bununla birlikte geçerli bir eğitim izniniz bulunmakla birlikte stajyer olarak çalışma süreçlerine dahil olabilirsiniz. Toplam çalışma programınızın %50 si veya daha azı olmak ve okulunuzdan resmi bir staj zorunluluk yazısı almak kaydı ile çalışabilirsiniz.

Mezuniyet Sonrası Çalışmak

Mezun olduktan sonra Kanada’da çalışmak için çalışma iznine İhtiyaç bulunmaktadır. Bu çalışma izni ile elde edeceğiniz iş tecrübesi daha sonraki aşamalar içerisinde Kanada’da daimi oturum hakkı sahip olabilmeniz için size yardımcı olabilir.

Kanada Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar

Kanada öğrenci vizesi almak istediğiniz takdirde aşağıda dökümü bulunan evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanması ve hazırlanılması gereklidir.

  • Eğitim İzni ile ilgili başvuru formu
  • Aile bireylerini tanıtan bilgilendirme formu
  • Ortak hukuk birliğine dair yasal bildirge
  • Temsilci kullanımına ilişkin forum
  • Kişisel bilgilerin paylaşımı ile ilgili izin formu
  • Bakıcıya ait deklerasyon
  • Seyahat sonrası en az 1 yıl geçerlilik süresi olan pasaport
  • Nereden eğitim alacaksınız o kurum tarafından kabul edildiğinize dair kabul mektubu
  • Kanada’da yaşarken geçiminizi nasıl sağlayacak iseniz ona dair evraklar
  • Şayet evli iseniz uluslararası geçerliliği olan evlilik cüzdan fotokopiniz
  • Tüm eğitim detaylarını içeren niyet mektubu

Kanadan öğrenci vizesi ile ilgili tüm işlemlerinizi sorunsuz bir şekilde halletmek ve en güncel hali ile evraklar hakkında bilgi almak için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz. Uzman personelimiz tarafından tüm vize işlemleriniz itina ile halledilir.