Genel Bilgiler

Önemli Uyarı: İtalya vize başvurunuz hakkında bilgi Online Randevu hakkında ücretsiz danışma hattımızı arayınız. 0850 885 25 21

İtalya vizesi başvuru öncesi hangi vize tipini seçmeniz gerektiği konusunda emin olmalısınız. Başvuru işlemini gerçekleştirmeden önce ziyaret amacınızın net olması gerekmektedir. TRA.Pasaport vize başvurunuz boyunca size yardımcı olacağını başvurunuzun başından sonuna kadar takibini yapacağını unutmayınız. Firmamız üzerinden alacağınız hizmet ile hangi vize kategorisine başvuruda bulunmanız gerektiği konusunda bilgi sahibi olabilir, evraklarınızın eksiksiz hazırlanabilmesi için yardım alabilirsiniz.

TRA.Pasaport İtalya Büyükelçiliği / İtalya Başkonsolosluğu başvurularını başvuru sahipleri adına yapabilen özel bir kurumdur ve görevi evraklarınızı toparlayarak ilgili birimlere iletmektir. Vizenizi alıp alamayacağınızın inisiyatifi tamamen İtalya Büyükelçiliği / İtalya Başkonsolosluğunun inisiyatifindedir. AB ülkelerinin vatandaşı olan kişilerin, AEA ülkeleri ve İsviçre vatandaşlarının İtalya Cumhuriyeti’ne girişlerde vize almaları gerekmemektedir. İtalya’nın ikili anlaşmalarla vize şartını kaldırdığı ülkelerin vatandaşları da vizeden muaf olarak İtalya Cumhuriyetini ziyaret edebilirler.  Diğer tüm ülkeler için İtalya’ya girebilmek için vize şartı aranmaktadır.

İtalya vize talebimi hangi şehirden gerçekleştirebilirim?

İtalya vize başvuruları şu anda İstanbul'daki İtalyan Başkonsolosluğu, Ankara İtalyan Büyükelçiliği ve İzmir İtalyan Konsolosluğu aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. İtalya vize başvurularında konsolosluklar bölge ayrımı yapmaktadırlar.

İtalya Ankara Büyükelçiliği: Ankara, Bolu, Bartın, Düzce, Eskişehir, Karabük, Kırıkkale, Kastamonu, Kırşehir, Nevşehir, Kütahya, Yozgat ve Zonguldak illerinde ikamet edenler.

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu: Amasya, Ardahan,Artvin, Bursa, Bayburt, Bilecik,Çanakkale,Çorum, Erzincan, Edirne, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, İstanbul,  Iğdır,Kırklareli, Kocaeli, Kars, Ordu, Rize,Sakarya, Sivas, Samsun, Sinop, Trabzon, Tekirdağ,Tokat,Yalova illerinde ikamet edenler.

İzmir İtalya Konsolosluğu: Adıyaman, Aksaray, Adana, Afyon, Aydın, Ağrı, Antalya, Balıkesir, Burdur, Batman, Bingöl, Bitlis, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep,Hatay, Hakkari, Isparta,İçel,İzmir,Karaman, Kilis, Konya, Kayseri, Kahramanmaraş, Malatya, Manisa, Muş, Mardin, Muğla, Niğde,Osmaniye,Siirt,Şırnak, Uşak, Şanlıurfa,Tunceli,Van illerinde ikamet edenler  sorumluluk alanına girmektedir.

Firmamız üzerinden gerçekleştireceğiniz başvurularda Ankara’ya gelmeye gerek olmadan başvuru işlemleriniz gerçekleştirilmektedir. İlk kez İtalya vizesi için başvuruda bulunan kişilerin parmak izi tanımlaması yaptırmaları gerekli olduğu için firmamız parmak izi konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Beş yıl süresi içerisinde İtalya vizesi almış olan kişiler başvuru işlemlerini kargo aracılığıyla gerçekleştirebilirler.

Uçak Bileti Vize Düzenlenmeden Satın Alınmalı Mıdır?

Uçak biletlerinin vizeler onaylanmadan satın alınması zorunlu değildir. Sadece seyahat rezervasyonu veya rezervasyon gerçekleştirilen web sitesinin çıktısını sunmanız vize başvuru aşamasında yeterli olacaktır. Vize onaylanmadan uçak bileti satın almak isteyen kişilerin havayolunun uçak bileti iptal politikasını kontrol etmesi önerilmektedir.

Randevu alınmadan başvuru yapılabilir mi?

Randevusuz başvurular kesinlikle kabul edilmemektedir. Ancak sağlık, ölüm gibi elzem durumlarda randevusuz başvurular kabul edilebilmektedir. Uçak bileti satın aldım vizem yetişmeyecek gibi mazeretler kabul edilmemektedir.

Parmak izi verilmesi zorunlu mudur?

Evet. İtalya vize başvurusunda bulunacak her kişi her başvurusunda parmak izi verme zorunluluğu vardır.

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen vizesi yabancı ülke vatandaşlarının İtalya’yı ve Schengen Bölgesinde bulunan diğer ülkeleri sınırlı sürelerle ziyaret edebilmesine olanak sağlamak için düzenlenen bir vizedir. Schengen vizesi ile tek bir seferde 90 günden daha uzun sürelerde Schengen bölgesinde kalınamaz. Eğer Schengen bölgesinde uzun süre kalmayı planlıyorsanız uzun dönem vizeye başvurmanız gerekmektedir.

 • kültürel, eğitim)vize ücreti alınmamaktadır.

Birden fazla Schengen ülkesine seyahat planlayan kişiler vize başvurularını nereye yapmalıdırlar?

Birden fazla Schengen ülkesine seyahat edecek olan kişiler, vize başvurularını ilk giriş yapacakları ülkenin vize bölümüne yapmalıdırlar.

Almış olduğum Schengen vizemin geçerlilik süresi ne kadardır?

Alınan tüm vizelerde iki önemli alan bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi vizenin geçerliliğinin bitiş tarihi, diğeri ise gün bazında ikamet süresidir. Örnek vermek gerekirse, 15.02.2017 tarihine kadar geçerliliği olan bir vize için 10 günlük ikamet süresi verilmişse, vize alan kişi 15.02.2017 tarihine kadar 10 gün süresi boyunca İtalya’da kalabilir. Bu kişinin kalış süresi 10 günden fazla olamayacağı gibi 15.02.2017 tarihi itibariyle Schengen bölgesinden çıkış yapması gerekmektedir.

Vizemi aldıktan sonra ne yapmalıyım?

Schengen sınırından giriş yapan kişilerin vize başvurusunda beyan etmiş oldukları tüm belgeleri ve yeterli bir miktar paranın yanlarında olmasına dikkat etmelidirler.

Turizm veya Ziyaret vizesi yerine iş amaçlı seyahat ettiğimi söylesem daha kolay vize alabilir miyim?

Turizm ya da ziyaret vizesi yerine iş amaçlı seyahat ettiğinizi bildirmek, konsolosluğun yanıltılmaya çalışılmasına girer ki, asıl sorunlar yanıltmaya çalışma veya sahte belge ibraz etme durumlarında ortaya çıkmaktadır. Böyle bir talepte bulunmanız vizenin değerlendirilmesiyle ilgili diğer kriterlerde beyan ettiğiniz belgelere dair de kuşkuların ortaya çıkmasına sebep olabilir ve vize başvurunuz reddedilebilir.

Beyanda bulunulmayan durumlar veya bilgi ve belgelerde tahrifat yapan kişiler hakkında herhangi bir yaptırım uygulanmakta mıdır?

Bu gibi durumlarda riskler oluşmaktadır. Doğru beyanda bulunmayan kişiler veya bilgi ve belgelerde tahrifat yaptığı tespit edilen kişilerin vize başvuruları reddedilmektedir. Verilen bilgilerin doğruluğuna dair konsolosluk vize birimlerinin ilave kontroller yaptıkları unutulmamalıdır. Sahte evrak beyan eden kimseler İtalyan makamlarına şikayet edilmektedir.

İtalya’dayım ve vizemin dolmasına az bir süre kaldı, ülkeden çıkış yapmadan vizemi uzatabilir miyim?

Vizenin geçerlilik süresinin dolmasıyla birlikte ülkeyi terk etmeniz gerekmektedir. Vizeler ancak çok ciddi durumların oluşması halinde İtalya emniyet makamlarınca uzatılabilmektedir.

İtalya Vize Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

 1. İtalya elçiliğine / konsolosluğuna vize başvurusunu ancak gideceğiniz esas hedef ülkenin İtalya olması halinde gerçekleştirebilirsiniz.
 2. Vizenin kabul edilmesine dair herhangi bir hukuki hakkınız bulunmamaktadır.
 3. Kabul edilmiş bir vize, vize sahibine diğer Schengen ülkelerine seyahat hakkı vermemektedir. Diğer Schengen ülkelerine girişlerde ülkeye giriş yapabilmek sınır kontrolünün inisiyatifindedir. İtalya üzerinden almış olduğunuz Schengen vizesiyle diğer Schengen ülkelerine giriş yapmak istediğinizde bu isteğiniz geri çevrilebilir.
 4. Vize başvurularının seyahatin başlangıcından en az 4 hafta önce yapılmış olması gerekmektedir.
 5. Başvuru en erken seyahat başlama tarihinden 3 ay önce gerçekleştirilebilir.
 6. Bütün yabancı dilde olan evrakların Almanca ya da İngilizce tercümesi yapılmalıdır.
 7. Vize işlemleri seyahatin niteliğine bağlı olup 6 iş günü ile 14 iş günü gibi sürelerde tamamlanmaktadır. Bazı özel durumlarda vize başvuru sürecinin sonuçlanması birkaç haftayı bulabilmektedir.
 8. İtalya başkonsolosluğu başvuru sahibinden her zaman yeni evraklar isteme hakkına sahiptir.
 9. 12 yaşından küçük olan çocukların şahsi olarak başvuruda bulunmaları gerekli değildir.
 10. Yanlış verilen bilgiler ve sahte evraklar başvurunun reddine sebep olacaktır.
 11. Tamamlanmamış başvurular geri çevrilmekte veya çok uzun işlem süreleri bu başvurularda yaşanmaktadır.
 12. Daha önce İtalya için vize almamış olan kişilerin tüm evrakları orijinal ve fotokopi olarak başvurusuna eklemesi gerekmektedir.