Hollanda Vizesi

Önemli Uyarı: Hollanda vize başvurunuz hakkında bilgi Online Randevu hakkında danışma hattımızı arayınız. 0850 885 25 21

Hollanda vizesi başvuru öncesi hangi vize tipini seçmeniz gerektiği konusunda emin olmalısınız. Başvuru işlemini gerçekleştirmeden önce ziyaret amacınızın net olması gerekmektedir. Firmamızın vize başvurunuz boyunca size yardımcı olacağını başvurunuzun başından sonuna kadar takibini yapacağını unutmayınız. Hangi vize kategorisine başvuruda bulunmanız gerektiği konusunda bilgi sahibi olabilir, evraklarınızın eksiksiz hazırlanabilmesi için çağrı merkezimizden yardım alabilirsiniz.

Yetki Alanları    

Türkiye’nin tüm şehirlerinden yapılan başvuru işlemlerinde Ankara Hollanda Büyükelçiliği ve İstanbul Hollanda Başkonsolosluğu vize değerlendirme ve karar verme yetkisine sahiptir. TRA.Pasaport sadece vize randevu alımı, evrak kontrolleri, ve başvuruları başvuru sahibinin adına yapmaktadır. Vize kararı tamamen Büyükelçilik ve Başkonsolosluk tarafından verilmektedir.

Vize Ücretinden Muaf Olan Başvuru Sahipleri

 • 12 yaşından daha küçük olan çocuklar,
 • Araştırma ya da eğitim amacıyla seyahat gerçekleştiren ilköğretim, üniversite ya da yüksek lisans öğrencileri ve onlara eşlik eden öğretmenleri,
 • Bilimsel araştırma yapmak amacıyla topluluk içerisinde seyahat eden üçüncü ülkelerden araştırmacılara üye devletler tarafından tek tip vize verilmesini hedefleyen Avrupa Parlamentosunun 2005/761/EC tavsiyesi kararıyla 28.09.2005 tarihinde gerçekleştirilen konsey toplantısında belirlenen şekliyle, bilimsel araçtırma yapmak amacıyla seyahat eden üçüncü ülke araştırmacıları,
 • Beraber seyahat eden veya seyahat esnasında bir araya gelecek olan AB, İzlanda, Norveç, İsviçre ve Lihtenstayn vatandaşlarının akrabaları.

Hollanda Vize Başvurularında İşlem Süresi Ne Kadardır?

Tüm evrakları tamamlanmış olan bir dosyanın işlemlerinin tamamlanma süresi posta süreleri hariç 1 hafta ile 10 iş günü arasında gerçekleşmektedir. Ancak vize işlemlerinde yaşanabilecek her türlü aksiliğin göz önünde bulundurularak başvuru süresinin ayarlanması ve mümkün olan en erken tarihte başvurunun gerçekleştirmesi seyahat planlarınızda oluşabilecek bir aksaklığı önlemesi açısından önemlidir. Afganistan, Suriye, Bangladeş, Sri Lanka, Kongo, Pakistan, Eritriya, Nijerya, Etiyopya, İran, Gana, Irak ülkelerinin vatandaşları için yapılacak ek incelemelerden dolayı işlem süresi 14 iş günü ve üzerinde gerçekleşebilir. Hollanda Büyükelçiliği ve konsolosluğu başvuru sahipleriyle herhangi bir soru halinde ek görüşme talep edebilir. Hollanda Büyükelçiliği ve konsolosluğu başvuru değerlendirme süresince ek evrak talep etme hakkını saklı tutmaktadır.

Hollanda Konsolosluğundan Alınan Vize Hangi Ülkelerde Geçerlidir?

Hollanda Konsolosluğundan alınan giriş vizesi belirli bir süre için Hollanda’ya girişlerde geçerli olmaktadır. Hollanda vize başvurusu Schengen vizesi üzerinden yapıldığı için bu vizeyle tüm Schengen ülkelerine 90 gün süreyle seyahat gerçekleştirebilirsiniz. Ancak vize başvurunuzu ilk giriş yapacağınız ülkenin konsolosluğuna gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Hollanda konsolosluğundan giriş vizesi almış olmanız, Hollanda’ya girişinizi garanti etmez. Girişler her durumda sınır güvenliğinin sorumluluğundadır. Alacağınız Schengen vizesiyle aşağıda bulunan ülkeleri ziyaret edebilirsiniz.

Avusturya, İsviçre, Belçika, İsveç, Çek Cumhuriyeti, İspanya, Danimarka, Slovakya, Estonya, Slovenya, Finlandiya, Portekiz, Fransa, Polonya, Almanya, Norveç, Yunanistan, Hollanda, Macaristan, Malta, İzlanda, Lüksemburg, İtalya, Litvanya, Letonya.

Vize Başvuruları Şahsen Mi Yapılmalıdır?

İlk kez bir Schengen ülkesine vize alacak olan kişilerin biyometrik işlemi / parmak izinin alınabilmesi için başvuruya şahsen gitmesi gerekmektedir. Biyometrik işlemi bir kez yapıldığında 5 sene süresi içerisinde alınan tüm vizelerde geçerli olacaktır. Parmak izi işleminin haricinde vize başvurusu aşağıdakiler tarafından gerçekleştirilebilir:

 • Başvuru sahibinin kendisi,
 • Danışmanlık firmaları,
 • Tur operatörleri,
 • Çalışanlar için şirket temsilcileri. (İş ziyaretleri için)

Başvuru bir temsilci tarafından gerçekleştiriliyorsa, acente / firma yetkilendirme yazısı verilmelidir.

Hollanda’ya Vizesiz Giriş Yapabilen Kişiler?

Aşağıdaki listede bulunan uyruğa sahip olan kişiler 3 ay (90 gün) süresince Hollanda’ya vize almadan giriş yapabilirler. Bu ülkelerin haricindeki tüm ülke vatandaşlarının Hollanda’ya giriş yapabilmek için vize almaları zorunludur.

AB Vatandaşları, Antigua & Barbuda,Arnavutluk,Avustralya,Andorra,Arjantin, ABD, Barbados,Bahamalar,Bosna Hersek,Brunei,Brezilya,El Savador,Güney Kore,Guatemala Cumhuriyeti,Hırvatistan,Honduras,Hong Kong SAR pasaportlari (Özel Yönetim Bölgesi),Hong Kong BNO sahipleri (Yurt dışında İngiliz vatandaşlığı),İspanya,İsrail,İsviçre,Japonya,Karadağ,Kostarika,Kanada,Monako,Makedonya,Meksika,Malezya,Mauritius, Nikaragua, Paragua, Panama, Singapur, San Marino Cumhuriyeti, Seyşeller, Saint Kitts ve Nevis Federasyonu, Sırbistan, Şili, Vatikan, Tayvan, Uruguay, Yeni Zelanda, Venezuela.

 • Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk, Bosna Hersek ve Makedonya vatandaşlarına prensipte vize gerekli değildir. Henüz biyometrik pasaporta sahip olmayan kişiler bu durumda düşük bir ücretle vizeye tabidirler.
 • Tayvan vatandaşlarının kimlik kartları pasaportlarıyla birlikteyse 11.01.2011 tarihinden itibaren vize almaları gerekmektedir.

Tek Girişli Vize ve Çok Girişli Vize Nedir?

Hollanda için alınan vize bir Schengen vizesidir. Giriş sayıları bir kişinin Schengen bölgesine kaç defa giriş yapacağını gösterir. Tek girişli vize ile seyahat eden kişiler birkaç Schengen ülkesine tek seyahatte giriş gerçekleştirebilirler.  Tek girişli vizeye sahip olan kişiler Schengen bölgesinden ayrıldıkları takdirde tekrar bu bölgeye giriş yapamazlar.

Birden fazla kez Schengen bölgesine giriş çıkış yapacak olan kişilerin çok girişli vizeye başvurmaları gerekmektedir. Çok girişli vizelerde vizenin geçerli olduğu süre boyunca Schengen alanına birçok kez giriş – çıkış gerçekleştirilebilir.

Vize Başvurusu Reddedilenler Tekrar Ne Zaman Başvuruda Bulunabilir?

Vize başvurusu reddedilen bir kişi herhangi bir zamanda tekrar vize başvurusunda bulunabilir. Her başvuru kendi koşullarına göre değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Ancak son reddedilmenizden sonra koşullarınızda herhangi bir değişiklik yok ise ya da reddedilme nedenlerini tespit edemiyorsanız muhtemelen başvurunuz tekrar reddedilecektir. Başvuru aşamasında sahte belge kullanmadığınız sürece, bir önceki vize başvurunuzun reddedilmiş olması sonraki başvuruların kendiliğinden reddedileceği anlamını taşımamaktadır. Başvurusu reddedilen kişiler tekrar başvuru yapmaları halinde tüm başvuru süreci baştan sona yeniden yapılmalıdır.

Uçak Bileti Vize Düzenlenmeden Satın Alınmalı Mıdır?

Uçak biletlerinin vizeler onaylanmadan satın alınması zorunlu değildir. Sadece seyahat rezervasyonu veya rezervasyon gerçekleştirilen web sitesinin çıktısını sunmanız vize başvuru aşamasında yeterli olacaktır. Vize onaylanmadan uçak bileti satın almak isteyen kişilerin havayolunun uçak bileti iptal politikasını kontrol etmesi önerilmektedir.

Randevu alınmadan başvuru yapılabilir mi?

Randevusuz başvurular kesinlikle kabul edilmemektedir. Ancak sağlık, ölüm gibi elzem durumlarda randevusuz başvurular kabul edilebilmektedir. Uçak bileti satın aldım vizem yetişmeyecek gibi mazeretler kabul edilmemektedir.

Parmak izi verilmesi zorunlu mudur?

Evet. Hollanda vize başvurusunda bulunacak her kişi her başvurusunda parmak izi verme zorunluluğu vardır.

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen vizesi yabancı ülke vatandaşlarının Hollanda ve Schengen Bölgesinde bulunan diğer ülkeleri sınırlı sürelerle ziyaret edebilmesine olanak sağlamak için düzenlenen bir vizedir. Schengen vizesi ile tek bir seferde 90 günden daha uzun sürelerde Schengen bölgesinde kalınamaz. Eğer Schengen bölgesinde uzun süre kalmayı planlıyorsanız uzun dönem vizeye başvurmanız gerekmektedir.

Vize Başvurusu gerçekleştirmek İçin Hollanda Vize Başvuru Merkezinden Randevu Almak Gerekli Midir?

Vize başvuru işlemleri için Hollanda vize başvuru merkezini ziyaret etmeyi planlıyorsanız randevu almanız gerekmektedir. Daha önce Biyometrik işlemi yaptırmış olan kişilerin randevuya kendilerinin gitmesine gerek yoktur. Sizin adınıza firmamız  başvuru işlemlerinizi yürütebilir. Ancak daha önce Biyometrik işlemi gerçekleştirmemiş olan kişilerin bu işlemi gerçekleştirmek için randevuya gitmeleri gerekmektedir. Randevu için firmamızla iletişim kurun.

Başvuru Ne Kadar Süre Önce Yapılmalıdır?

Vize başvuru işlemleri ilgili ziyaretten üç ay öncesine kadar yapılabilmektedir. Ziyaretinize 15 gün kalana kadar vize başvurusu gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda başvuru sürecinin uzayabileceği göz önünde bulundurularak en erken tarihte başvurunun yapılması önerilmektedir.

Vize Başvuru Formunu Doldurmak Zorunda Mıyım?

Her başvuru sahibi, ister reşit olsun, ister olmasın başvuru formunu doldurmak zorundadır. Başvuru formunu doldurmakta zorlanan adaylar için firmamız başvuru formu doldurma hizmeti sunmaktadır.

Reşit Olmayan Çocuğuyla Seyahat Eden Kişiler Onlar İçin Ayrı Evrak Hazırlamak Zorunda Mıdır?

Her başvuru sahibi reşit olmayan çocukları için de ayrı bir başvuru gerçekleştirmeli ve onlar için de gerekli olan evrakları hazırlamalıdır.

Hollanda Büyükelçiliğine / Konsolosluğuna Mülakat İçin Gitmek Zorunlu Mudur?

Hollanda Büyükelçiliğine / Konsolosluğuna normal şartlarda mülakat için gitmek zorunda değilsiniz. Ancak Hollanda Büyükelçiliğine / Konsolosluğunun sizden mülakat talep etme hakkı bulunmaktadır. Bu durumda mülakata gitmeniz gerekebilmektedir.

Turuncu Halı Uygulaması Nedir?

Hollanda Devleti tarafından Türkiye ile Hollanda arasındaki ekonomik ilişkileri desteklemek amacıyla başlatılan Turuncu halı uygulamasıyla her iki ülkede ticaret ile uğraşan firmalara daha kolay vize politikası sunulmaktadır.

Bu uygulama Hollanda’yı düzenli olarak seyahat etmesi gereken firmaların çalışanları ya da Hollanda ile önemli iş birliği kurmuş olan kurumlar için kolaylaştırılmış bir vize prosedürü içermektedir. Turuncu halı uygulamasının avantajları;

 • Başvuru sahipleri her beş yılda bir biyometrik bilgilerini yenilemenin haricinde vize için şahsen başvuruda bulunma zorunluluğu taşımazlar.
 • Başvuru sahiplerinden onaylanmış uçak rezervasyonu, otel rezervasyonu, seyahat sigortası ve finansal durumuna dair belgeleri sunmaları istenmez.
 • Başvuru sahiplerine ilk vize başvurularında 1 yıllık daha sonraki vize başvurularında 5 yıllık vize verilmektedir.
 • Başvuru sahiplerinin vizeleri 3 iş günü içerisinde çıkarılmaktadır.

Turuncu Halı uygulamasına katılım için aşağıdaki uygunluk kriterleri aranmaktadır;

 • Türkiye iştirakli Hollanda şirketi ya da Hollanda iştirakli Türk şirketi olmak,
 • Hollanda’da bulunan bir firmayla uzun sürelere dayanan ve önemli ticari ilişkileri bulunan bir Türk firması olmak,
 • Çalışanları Hollanda’yı düzenli olarak seyahat eden Türk firmaları,
 • İyi bir vize ve ticari kayda sahip olan firmalar.

Turuncu halı uygulamasına başvuruda bulunabilmek için, başvuru formunu doldurmak ve başvuru formunda belirtilen belgeleri eksiksiz olarak tamamlamak gerekmektedir. Bu değerlendirme süreci 2 ile 4 hafta arasında sürmektedir. Aşağıda bulunan evraklarla başvuru işlemi gerçekleştirilebilir.

 • Şirket antetli kağıdına hazırlanacak yazı,
 • Şirket hakkında genel bilgi,
 • Seyahatler süresince doğabilecek olan yol, konaklama ve diğer tüm masrafların şirket tarafından üstlenildiğini beyan eden teminat yazısı,
 • Şirketin uygunluk kriterlerini karşıladığına dair belge,
 • Şirketin Türkiye’deki ticari sicil kaydı,
 • Hollanda’ya seyahat etmesi planlanan şirket çalışanlarının listesi,

Liste her 6 ayda bir güncellenmelidir.

 • Niyet mektubunu imzalama yetkisine sahip olan kişinin imza örneğiyle birlikte üzerinde yetkili kişinin imzasının yer aldığı, pasaport veya kimlik kartının fotokopisi.

Örnek imzanın her 6 ayda bir güncellenmesi gerekmektedir.

Turuncu halı uygulamasına kabul edilme tamamen elçilik veya konsolosluk onayına tabiidir. Kabul edilen firmalar, Turuncu Halı kolaylığıyla bundan sonraki vize başvurularını gerçekleştirebilirler.