Turistik Vize

Gana Turistik Vize Nedir?

Gana’da eğlence, tatil, gezi ve diğer turistik şeyler için gitmek istiyorsanız Gana Turistik vizesi edinmeniz gerekiyor. Gana Turistik vizeniz kabul edilirse 90 gün süresince vizeniz ile Gana’ya birden giriş çıkışlarınıza izin verilir.

Vize müracaatınızı bireysel olarak yapabilirsiniz veya sizin yerinize Gana vizesi müracaat yapma görevi bulunan bir şirket yapabilir. Daha fazla bilgi için TRA Danışmanlık Ofisi şubelerimize gidebilir veya bizlere bir telefon ile (0850) 885 2521 ulaşabilirsiniz. Fakat dikkat edilmesi gerekli olan yerlerden birisi de müracaat için yapmanız zorunlu işlemleri dikkate almanızdır.

Gana’da turistik bir gezi hayata geçirmek dilerseniz Gana turistik vizesine müracaatı yapmanız gerekiyor. Gana Hükümeti pasaport ayırımı gerçekleştirmediğinden Bordo pasaportu olanlar ile Yeşil, Gri ve Kırmızı pasaportu olan Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarına gezileri öncesi muhakkak Gana vizesi alması gerekiyor.

Gana Turistik Vize müracaatı için ilk işlem gerekli belgelerin eksiksiz ve doğru bir biçimde düzenlenmesidir. Bu dosyaların başında da Gana’dan istenecek davet gelmektedir. Eğer müracaat sahibinin Gana'da irtibatı yoksa ve gitmesi turizm amaçlı ise, otel ismi, adresi ve otel rezervasyon evraklarını göstermesi gerekiyor.

Gana Turistik Vizesi İçin 2021 Yılı Gerekli Dosyalar Nelerdir?

Gana turistik vize müracaatları için 2021 yılı güncel belgeler listesini aşağıda sunuyoruz. Aşağıda belirtilen belgeler müracaat sahibinin durumuna bağlı şekilde değişiklik arz edebilir. Fakat özel bir olay olmadığı müddetçe aşağıdaki belgeleri dikkate alabilirsiniz. Aynı zamanda Gana turistik vizesini Gana Konsolosluğu'na veya Gana Büyükelçiliğine gitmenize gerek olmadan da alabilirsiniz.

Bunun için yapmanız gerekli olan tek şey, vize için gerekli dosyaları kargo aracılığı ile büromuza ulaştırmak. Görevlilerimiz evraklarınız eline ulaşır ulaşmaz düzenlemesini yapacak ve sizin adınıza müracaatınızı yapacaktır. Vizeniz olduğunda ise pasaportunuzu alıp bildirmiş olduğunuz yerinize göndereceklerdir.

1. Pasaport: Gezi bitiş süresinden sonra en az 6 ay kullanılabilir olmalıdır. Pasaportun içerisinde Gana Turistik vizesinin en az asgari 2 boş kısmı bulunmalı.

2. Vize müracaat formu: Gana Turistik Vizesi için 4 tane vize müracaat belgesi doldurulmalı. Belgedeki bilgiler İngilizce olarak yazılmalıdır.

3. Fotoğraf: Yeni çekilmiş 4 tane pasaport boyutlarında (5x5 cm) resim, belgelere yapıştırılmış olmalıdır.

4. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Arka ve ön kısmı tek sayfada Nüfus Cüzdanı örneği müracaat formunda bulunmalıdır.

5. Şahsi Banka Hesap Özeti: Gana turistik gezisini karşılayacak kadar gelirin (en az 6.000 TL) olduğu banka hesabının hareketi gösterilmelidir. Hesap özeti ıslak imzalı, kaşeli olmalıdır.

6. Firmanın antetli sayfasına Konsolosluğa yazılmış imzalı dilekçe (Yazılacak, hangi dönemler arasında hangi niyetle gezeceğiniz, hangi tarihlerde izinli olduğunuz, giderlerin nasıl karşılanacağı gösterilmelidir.)

7. Bireysel yazılmış dilekçe: Bireysel olarak ülkeye gezi nedeninizi, ülkeye de geziniz sırasında bulunacak olduğunuz hotel ismi ve adresini bulunduran Konsolosluğa yazılmış dilekçeniz.

8. SGK Dökümü ve Ücret Bordronuz: Son 3 ayı gösteren ıslak imzalı ücret bordrosu bulunmalıdır.

9. Sarı Humma Aşı Belgesi: Sağlık için kendinizi korumanız için gereken belgelerdendir. Sarı Humma için global aşı sertifikası müracaat dosyasında bulunmalıdır.

10. SGK / BAĞ-KUR Hizmet Hareketleri

11. SGK İşe Giriş Bildirgesi için de 4'a / 4b "turkiye.Gov.Tr" sitesinden edindiğiniz evrakların barkotlu çıktı olması gerekir.

12. Firma İzin Yazısı: Müracaat sahibi çalışmakta olduğu işletmenin antetli kağıdına bir dilekçe sunmalıdır. Bu dilekçede müracaat sahibinin işteki mevki, gezi amacı ve izinli olacağı tarihler gösterilmelidir.

Öğrenciler İçin Gana Vizesi Gerekli Ek Evraklar?

Dilekçe: Üniversite ya da okul yönetiminden ya da Profesörünüzden alınan gezi sebebinizi gösteren içerik sunulmalıdır.

Referans mektubu: Gana'da bulunulacak zaman içerisinde yetecek maliyeti gösteren belgeler İngilizce olarak verilmelidir.

Kabul mektubu: Gana'da eğitim alacağınız yerden kabul mektubu sunmalısınız. Gana'daki firmanın adresini ve adını referansınız olarak sunabilirsiniz.

Gazeteciler İçin Gana Vizesi Gerekli Ek Evraklar?

Basın akreditasyon Formu: Kameraman gibi kişiler, medya işçileri, film yapımcısı, gazeteci, normal vize müracaat formlarına ilave olarak basın akreditasyon belgeleri tamamlanmalıdır.

Mektup: Medya mensubu müracaat sahibi yolculuk niyetini belirten bir mektubu müracaat sırasında vermelidir.

Akreditasyon Belgesi: Başvurunuzla beraber akreditasyon da verilmelidir.

Diplomatik Pasaport Sahipleri İçin Gerekli Evraklar

Başvuru Formu: 4 tane müracaat belgesi İngilizce olarak tamamlanmalıdır. Forma Gana’daki irtibat kişisinin tam adı gösterilmelidir, adresleri ve telefon numaraları bulunmalıdır. Form tamamlandıktan sonra 4 tane fotoğraf gerekli bölüme konulmalıdır.

Gana Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Başvuru Formunuzu Doldurun: Gana turistik vize müracaatı için ilk işlem 4 tane müracaat formu tamamlanmasıdır. Başvuru dilekçesi İngilizce olarak dikkatli bir şekilde tamamlanmalıdır. Belgedeki bilgilerin doğru ve eksiksiz olmasına dikkat edilmelidir.

Çünkü ve Gana Büyükelçiliği ve Gana Konsolosluğu görevlileri vize müracaatınızı değerlendirirken müracaat formundaki bilgileri değerlendirdiğinden bu formdaki eksik beyanlar vizenizin oluşmamasına ya da işlem sürenizin artmanıza neden olabilir.

4 tane istenen boyuttaki resimleri formlara koyup, imzalayarak dosyayı doldurmayı tamamlayabilirsiniz. Başvuru formunu tamamlarken bir sorunla karşılaşıyor olmak istemezseniz TRA danışmanlık ofisi görevlilerimizden yardım alabilirsiniz. Görevlilerimizle iletişime geçmek için http://www.e-vizerandevusu.com/ adresimize e-posta gönderebilir veya- 0850 885 2521 hatlı numaramızı arayabilirsiniz.

Evraklarınızı kargo ile büromuza ulaştırın: Gana Turistik vizesi için gerekli dosya listesini görevlimizden aldıktan sonra evraklarınızı hazırlayıp kargo yolu ile büromuza yollayabilirsiniz. Gana vize müracaatınızla ilgili sonuç verme görevi Gana Büyükelçiliği’ndedir.

Bu diplomatik temsilciliğin bölge ayrımı yapmadığından hangi şehirde iseniz evraklarınızı İstanbul’daki merkez büromuza gönderdiğinizde yetkilimiz belgelerinizi analiz edip sizin bireysel gelmenize gerek olmadan müracaatınızı yapacaktır.

Gana Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Gana turistik vize müracaatlarını sonuçlandırma yetkisi Gana Konsolosluğu’ndadır. Başvurular ortalama 7-10 iş günü içerisinde neticelenir. Fakat vize yetkilileri müracaat için ek evrak istediğinde, tatiller olduğunda bu süre artabilir. Eğer Gana vizenizin gezinizden önce olmasını dilerseniz müracaatınızı en az 10 gün daha önce yapmanızı öneririz.