Öğrenci Vizesi Erasmus

Fransa Öğrenci Vizesi Erasmus

Yaz dönemlerinde Fransa öğrenci vizesi Erasmus başvurularında bulunmak için ülke arayışına girerler. Birçok ülkede yabancı dil okulları farklı hizmetler de sunmaya devam eder. En bilindik olanı Shengen vize başvurusu olarak bilinir. Dil okuluna başvuru yapmak isteyen öğrencilerin eğitimleri bitene kadar bu vize türünden yararlanmaya devam ederler. Shengen vizesi Avrupa ülkelerinin çoğunda geçtiği için en bilindik olan vize türüdür. 90 güne kadar geçerliliği olduğu için öğrenci olarak çıkılacak olan çoğu Avrupa ülkesinde yaygın olarak kullanılır.

Avrupa için en yaygın vize türü olduğu için Shengen üyesi olan her ülke için giriş çıkışlarda herhangi bir sıkıntı yaşanmaz. Belçika, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Danimarka, Finlandiya, Estonya, Yunanistan, İzlanda, Macaristan, İtalya, Litvanya, Letonya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Norveç, Slovakya, Portekiz, İspanya, Slovenya, İsveç, İspanya, Lihtenştayn, İsviçre ve Fransa Shengen vizesi ile girilebilen ülkeler arasındadır. 90 günden daha fazla kalmak isteyen kişiler bulunduğu ülkenin vize standartlarına uygun bir vize türü bulup başvurabilirler ama dil okulu için giden her öğrenci için kısa zamanlı geçerli olan en bilindik vize türü budur. TRA Danışmanlık Ofisi tam böyle bir nokta da devreye girer ve öğrencilerine 3 ay süre için danışmanlık hizmeti sunar.

Öğrencilere kolaylık sağlayarak hem işleri hızlandırırlar hem de bilgi sahipleri oldukları konular üzerinden danışanlarına yurt dışı için en güzel imkânları iletirler. Deneyimli temsilciler sayesinde gerekli evrakların dahi takibini yaparak öğrenciler için fırsat yaratırlar. Başta Paris olmak üzere Fransa’nın bilindik şehirleri dil kursları için ev sahipliği yapar. Vize başvurularının değerlendirilmesi her ne kadar Fransa konsolosluğunun elinde olsa da danışmanlık TRA Danışmanlık şirketi en kolay şekilde vize işlemlerinde yardımcı olur.

Fransa Öğrenci Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fransa için öğrenci başvuruları danışmanlık şirketimizde üstün bilgi sahibi danışmanlarımız sayesinde gayet kolay bir şekilde alınabilir. İlk olarak öğrenciler hangi dil okuluna başvuru yapacağına karar vermelidir. Sonrasında eksiksiz evraklarla beraber konsolosluğa başvuru yapılır. Dil okuluna katılmak isteyen öğrencilerin en önemli belgesi katılacağı dil okulunun hangi tarihler arasında yurt dışında kalacağı ve kişisel bilgileri içerdiği belgelerdir. Fransa’dan alınacak olan davet yazısından sonra pasaport numarasının da yazılı olduğu evraklar konsolosluğa verilir. Dil kursuna katılım sağlayacak öğrenci için konaklama bilgileri de eksiksiz olarak verilmeli ve yetkili kişilerce kaşeli ve yazılı bir biçimde teslim edilmiş olunması gerekir.

Konsolosluğa verilecek olan bir diğer belge ise kişinin yurt dışındaki dil okuluna ödemiş olduğu miktarın dekontudur. Tüm bunların eksiksiz ve net bilgiler dâhilinde verilmesi hiçbir şeyin aksamaması açısından yerinde bir durumdur. Başvuru dosyalarına tüm bu evrakların eklenmesi gerekir. Eğer ki Türkiye’de eğitim gören bir öğrenci böyle bir başvuruda bulunuyorsa okuyor oldukları okuldan öğrenci belgesini de bu evraklar arasına koymalıdır. Eğer ki öğrenci 18 yaşından küçük ise anne babanın noter onaylı belgesinin de hazırlanması ve evraklara koyulması gerekir.

Yurt dışına çıkış onayının aile tarafından onaylanması ve bu bilgi dikkate alınarak başvuru yapılmalıdır. Aksi takdir de başvuru yapan kişi 18 yaşın altında ve ailenin noter onaylı belgesi yoksa vize başvurusu kabul edilmez. Başvuru yapılmadan önce yurt dışı için öğrencinin pasaportunun yurt dışında kalınacak süre boyunca geçerli olması da dikkat edilmesi önemli hususlardandır. Eğer ki pasaport dil okulunun yapılacağı süre içerisinde geçersiz ise yurt dışında Türkiye vatandaşı için pasaport yenileme işlemi yapılamayacağı için vize başvurusundan önce bunun da kontrol edilmesi ve başvuru sürecinin bu şekilde başlatılmasında fayda vardır.

Bir diğer istenen belge ise yurt dışına çıkacak olan öğrenciye destek olacak olan kişinin belgeleridir. İlk olarak birinci dereceden akrabalar istenir. Yani öğrencinin anne ve babasının sponsor olması en önceliklidir. Sponsor olacak olan kişinin maaş bordrosu, eğer ki emekli ise emekliliğini belgeleyen maaş dekontu evraklarla beraber verilmelidir. Öğrencinin anne veya babası kim sponsor olacak ise mesleki durumuna göre belgeleri düzenlemeli ve başvuru esnasında eksiksiz teslim etmelidir. Sponsor olacak olan kişi eğer ki çalışma süresi devam ediyor ise son 3 ay için şirketleri görev yetkisini ispatlayan belge, SGK giriş çıkış tarihleri, maaş bordroları, çalıştığı şirketin vergi levhası, imza sirküleri, faaliyet belgesinin orijinali de sponsor evraklarının arasına koyulup konsolosluğa bu şekilde teslim edilmesi gerekir.

Fransa İçin Alınabilecek Diğer Eğitim Kolları

Üniversite zamanlarında öğrenciler hep başka diller öğrenmek başka kültürlerle kaynaşma içinde olmak ister. Yurt içi birçok programa katılıp sosyal hayatlarını zenginleştirirler. Erasmus programları da en bilindik olan öğrenci teşvik programlarından birisidir. Yükseköğretim kurumlarının birbirleri arasında dengeli bir şekilde öğrenci değişimleri yaptığı bu program çoğu öğrencinin halen ve hala deneyimlemek istedikleri başlıca örneklerdendir. Karşılıksız olarak maddi destek sağlanan bu program için elbette ki yurt dışı üniversiteleri her zaman tercih edilenler arasındadır. Fransa Erasmus vizesi de tüm Avrupa ülkelerinin uyguladığı bir öğrenci değişim programı olarak karşımıza çıkan bir vize türü olur.

Son yıllar da sadece öğrenciler değil, öğretim görevlileri de bu programdan yararlanmaya başlar. Hem farklı alanlarda eğitim almak hem de staj yapmak bu programla kolay bir hale gelir. Genellikle öğrencinin okuduğu okul içinde istenen evraklar detaylı bir şekilde belirtilir. Öğrenci ve ya öğretim üyesi başvuru yapacağı konsolosluğa istenilen belgeleri eksiksiz bir şekilde teslim etmelidir. Avrupa ülkelerinin herhangi birinde bu eğitime katılan her öğrenci için bu çok büyük bir avantajdır. Gelecekte ki iş hayatı içinde kişiye verimli bir öğrencilik ve stajyerlik hayatı sunar. Farklı kültürlerden gelen birçok öğrencinin aynı nokta da buluşması, farklı dilleri tecrübe etmesi ve eğitimine birden fazla ülkeden farklı dillerle devam ediyor olmak yaşam boyu deneyimlenmesi gereken bir şey olarak karşınıza çıkar. Fransa üniversitelerin çoğu bu program dâhilinde öğrencilerine ve öğretim üyelerine dil kursu hizmeti de verir.

Fransa Öğrenci Vizesinin Alınma Süresi

Fransa öğrenci vizesinin alınma süresi aslında bu işlemi başlatan her öğrenci için akıllara yer edinmiş olan bir sorusudur. En az 3 ay önceden bu başvuruların başlatılması ve evrakları eksiksiz olarak bu sürede tamamlanılması gerekir.  Kişi evrakları eksiksiz ve tam bir şekilde konsolosluğa ilettikten sonra 3 ve ya 5 iş günü içerisinde kesin bir sonuç çıkmış olacaktır.

İstenilen evrakların güncel bir biçimde konsolosluğa sunulması öğrencinin işlerinin aksamamasına da yol açar. Eğer ki güncel olmayan evraklar var ise öğrencinin yurt dışı çıkış işlemlerinde belirsizlikler meydana gelir ve ödenmiş olan tüm masraflarda eksik ortaya çıkar. İşte tam da bu nokta da tüm bu süreçlerin kontrolünü ve kolaylığı sağlayan TRA Danışmanlık Ofisi öğrencinin doğru bir şekilde hazırlanmasına yardımcı olur.

İstenilen evrakların tam olması, eğer ki böyle bir adım atılıyorsa uzman kişilerden yardım almak ve bu şekilde süreci başlatmak en faydalı olanıdır. İnternet sitesini ziyaret ederek ve ya 08508852521 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.