Çalışma Vizesi

Cezayir çalışma vizesi ile (D) vize kategorisinde uzun süreli vize almanız mümkündür. Akdeniz Bölgesine kıyısı olan, Avrupa ve Afrika arasında köprü görevi gören konumu nedeni ile de ülkeye olan yatırımlar ve gelişmeler artmıştır. İş kollarının artması ve çalışacak kişilere olan ihtiyaç duyulması ülkeye diplomalı kişilerin, mühendis ve işçi gibi statüdeki kişilerin Cezayir çalışma vizesi almak istemesine yol açmıştır.

Son zamanlarda Cezayir’de enerji fiyatlarında artış görülür. Bu da maddi olarak 180 milyar dolar gibi bir büyümeye geçtiklerini gösterir. Bu durumda kişiler de çalışma olanakları ve iş yapma derecelerindeki zorluğu göz ardı ederek ülkeye gitmek ister. Tam da bu esnada Türkiye ile Cezayir arasında bağlantı kurma konusunda başarılı olan acente firmaları ortaya çıkar. Bunların yanı sıra kişiler kendi uğraşları sonucunda da çalışma vizesi alarak Cezayir’e gidip çalışabilirler.

Türkiye’den Cezayir’e çalışmak amacıyla gitmeniz için mutlaka çalışma vizesi almanız gerekir. Ancak çalışma vizesi almak için birtakım prosedürleri yerine getirmelisiniz. Bunların dışında kısa süreli olarak Cezayir vizesi alan kişilerin de olduğu gözlerden kaçmaz. Kısa süreli vize alan kişiler daha çok turizm ya da kısa süren ticari ilişkiler için bu tür bir vize tercihinde bulunur. Ancak uzun süreli Cezayir vizesinde hem amaç farklıdır hem de vizenin alınma şekli farklıdır. Bu süreç başvuru ile başlamakta olup, konsolosluğun sizden istediği evrakları teslim etmenizle sona erer. Tüm bu evrakları hazırlamak için ise profesyonel bir yardıma ihtiyacınız olacaktır.

Cezayir çalışma vizesi için gerekli süreçleri tamamlayan kişi, çalışmak için Cezayir’e gidebilme olanağına kavuşur. Ancak süreç bu kadarla sınırlı değildir. Vize alındıktan sonra gerekli kurumlara müracaat ederek önce çalışma vizesi için başvuru yapması gerekir. Sonrasında ise süreli olarak oturum izni için başvuru yapmalıdır.

Çalışma vizesi Cezayir’de en az 3 ay, en fazla 2 yıl olarak verilir. Cezayir için çalışma izninin alınması sonrasında ise T.C vatandaşları İçişleri Bakanlığı’nın güvenlik dairesi birimine başvuruda bulunmalıdır. Ancak bu şekilde çalışma vizesi kesin olarak işlev kazanmış olur.

Firmamız vize danışmanlığı konusunda oldukça bilgili ve profesyonel olarak uzun yıllardır hizmet verir. Amacımız danışanlarımızın bu süreci sıkıntısız ve kolay bir şekilde geçirmelerini sağlamaktır. Cezayir çeşitli iş fırsatlarının bulunduğu yatırımcıların sıklıkla ziyaret ettiği bir ülke olduğundan bu ülkeye iş için gelen insanların sayısı giderek artar. Bu noktada sıkıntı yaşamamak adına işinin ehli firmamız ile görüşmeniz doğru bir tercih olacaktır. Zorlu süreçler sizin adınıza yapılır ve işlemlerinize hızlılık katılır. Bu konuda firmamız size tüm tecrübesi ile yardımcı olur.

Cezayir Vize İşlemleri İçin TRA Danışmanlık İle Neden Çalışmalısınız?

Her Cezayir çalışma vizesinin farklı gereksinimleri vardır. Bunun için çeşitli ve farklı nitelikte evraklar hazırlamanız gerecektir. Herhangi bir problem ile karşılaşmamanız ve süreci sıkıntısız atlatabilmeniz için TRA Danışmanlık ile işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Cezayir Çalışma vizesi başvuru sürecinde TRA danışmanlık sizin için en uygun vize türünü belirlemenize yardımcı olur. Profesyonel olarak destek sunan bir hizmet olması nedeni ile de çok fazla tercih edilir. Güler yüzlü hizmet almak için ilk tercih edilecek firmalar arasında yer alır. Kaliteli ve hızlı hizmet almak için TRA Danışmalığı tercih etmeniz için bazı dayanaklar bulunur. Öncelikle çalışmanız durumunda;

 • Vize başvurunuz için danışmanlarımız sizin için en uygun dilekçeyi usulüne uygun bir şekilde sizin adınıza yazar.
 • Başvuru sürecinin daha iyi geçmesi ve sürecin hızı için gerekli yönlendirmeleri yapar ve sizleri yönlendirir.
 • Hangi amaçla ile olursa olsun yurtdışı vize işlemlerinizin hazırlanmasında profesyonel olarak destek sağlar.
 • Evrak işlemlerinin tamamlanması sırasında gerekli olan kırtasiye hizmeti ve kırtasiye işlemleri hiçbir ücret almadan yapılır.
 • Vize evraklarınız eksiksiz olarak hazırlandığından isteğinize bağlı olarak seyahat sigortası düzenlenir.
 • Vize başvurunuzun olumsuz olarak sonuçlanmaması için gerekli olan tüm evrakları eksiksiz olarak düzenler ve bu süreç dâhilinde ortaya çıkan pürüzleri tüm profesyonelliği ile çözümler.
 • Seyahat etmeniz için ihtiyacınız olan uçak ve konaklama ihtiyaçlarınız için sizin adınıza rezervasyonlar yapılır.
 • Cezayir vize başvurusu için bizzat gelmemeniz gerektiğinde sizin adınıza operasyon sorumlusu görevliler vize başvurunuzu yapar.
 • TRA Danışmanlık Ofisi vize işlemlerinizin tamamlanmasından sonra ise gerekli evraklar ile vizenizi size teslim eder.

Vize işlemlerini yürütmek profesyonel bir deneyim ister. Bu süre zarfında her sürecin dikkat edilmesi gereken hususları vardır. TRA danışmanlıkbu konuda oldukça tecrübeli bir ofis olduğundan tüm bu hususları titizlik ile inceler. İşleyişi ve süreçleri bilen, alanında deneyimli çalışanları sayesinde Cezayir çalışma vizesi almanız daha kolay bir hal alır. Böylece sıkıntı yaşamadan tüm işlemler sizin adınıza yapılır ve sizlere sunulur.

Cezayir Çalışma Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Cezayir'de uzun süreli çalışma izni almış kimseler çıkartılan vizeye çalışma vizesi denir. Çalışma vizesi almak için diğer vize türlerinde olduğu gibi bir takım evraklar hazırlamanız gerekir. TRA Danışmanlık Ofisi bu evrakları sizin adınıza hazırlar ve süreci sizinle birlikte kolaylıkla yönetir. Sıkıntılı ve gergin bir süreç yaşamanızın önüne geçer. Sizin adınıza işlemleri yaparak daha kolay şekilde işlerin yürütülmesini sağlar. Ancak Cezayir’de çalışmak istiyorsanız bunun için hazırlamanız gereken evraklar şunlardır:

 • Cezayir'e girdiğiniz andan itibaren en az altı ay daha geçerli olması gereken bir pasaport ve bu pasaportun Cezayir vizesinin işlenmesi için iki adet boş sayfasının olması,
 • Cezayir Vize Başvuru Formu, doldurulmuş ve imzalanmış şekilde olmalıdır.
 • Finansal araçların kanıtı, banka hesap özetleri veya maaş bordroları şeklinde konsolosluktan talep edilebilir.
 • Cezayir vize ücreti ödendiğini gösterir kanıtlayıcı belge.
 • Cezayir Çalışma Bakanlığından onaylanmış çalışacağınız yere ait iş sözleşmesi.
 • Cezayir’de çalışmanıza müsaade eden belgeler ve fotokopileri
 • Resmi işlerde kullanıma uygun olacak şekilde hazırlanmış 3 adet biometrik fotoğraf,
 • Nüfus Cüzdanına ait fotokopi,
 • Uçak biletleri ve kalacağınız yere ait belgeler,
 • Şirketinizin belgeleri,
 • TRA Danışmanlık aracılığı ile başvuru yapacaksanız sizin adınıza başvurmak için noter tasdikli bir yetki belgesi

Çalışma vizesi için istenen evraklar arasında yer alır. Tüm bunların yanı sıra Cezayir büyükelçiliği ya da konsolosluğu sizden ekstra belgeler talep ederse bunları da eksiksiz olarak hazırlamak ile yükümlüsünüz. Ancak Danışmanlarımız ile yapacağınız tüm vize başvurularında deneyimli personelimiz tüm bu süreci sizin adınıza yönetecektir.

Çalışmak İçin Neden Cezayir Tercih Ediliyor?

Cezayir, AB'nin 2020'deki toplam mal ticaretinin yaklaşık %10luk kısmını temsil eden AB'nin 28. en büyük ticaret ağına sahiptir. Bu nedenle ülkeye olan çalışma talebi her geçen gün daha çok artar. Cezayir’in ayrıca geçim kaynağının petrol ve doğalgaz olduğu da düşünülürse yatırımcıların bu bölgeye ilgisi giderek artar. Bu durum ise aktif iş gücü ihtiyacını ortaya çıkarır.

Cezayir, dünya üzerindeki en büyük doğalgaz ve petrol ihracatı yapan ülkesi olarak yer alır. Dünya üzerinde 5. Doğalgaz ihracatçısı olurken, petrol ihracatında 9. Büyük ülke olarak bilinir. Cezayir halkının en temel geçim kaynağı olarak doğalgaz ve petrol bilinir. Hal böyle olunca da ülkeye bu alanda da çalışmak için pek çok kişinin gelmek istediği görülür. Dünyanın pek çok yerinden kişinin doğalgaz ve petrol alanında çalışmak için çalışma vizesi almaya çalıştığı bilinir.

Cezayir’e pek çok ülkeden insan çalışmaya giderken ülkemizden de bu bölgeye giden insan sayısı oldukça fazladır. Ayrıca tüm bunların yanı sıra bu bölgede çalışmak istemenin başka nedeni ise yeni bağlantılar kurmak, kullanılmayan bir pazara girmek ve ürün sunmak olabilir. Sebebiniz her ne olursa olsun çalışma vizesi almadan bu girişimlerin hiçbirini gerçekleştiremeyecek olmanızdır. Çalışma vizesi almak ise TRA Danışmanlık Ofisi ile son derece kolay olur. Sizleri yormadan işlemleri yapan TRA Danışmanlık Ofisi, müşterilerinin Cezayir çalışma vizesi alması için bütün gayreti ile çalışır.

Cezayir 1962 senesinde bağımsızlığını kazanan bir ülke haline gelmiştir. Bu zamandan sonra da petrokimya sanayisi alanında büyük bir yol kat etmiştir. Bu da ülkeye olan talebin oldukça yoğun şekilde artmasına yol açmıştır.

 • Türkiye’ye konum olarak yakın bir mesafede olması,
 • İnşaat ve diğer pek çok sektörde kullanılmaya elverişli bir ürün olarak iş olanaklarını arttırması,
 • Yabancı ülkelerdeki yatırımcılar ile yerli ortaklık şartının %30 olması,
 • Akdeniz kıyı kesiminde yer alan otel ve işletmelerde turizm, otelcilik ve aşçılık gibi iş kollarında hatırı sayılır bir istihdam sağlaması,
 • İş olanaklarının ve çalışma koşullarının pek çok yere göre daha iyi olması,
 • Tekstil alanında gelişmiş bir yer olması neticesinde pek çok iş kolunda istihdam olanağı sunması,
 • Tekstil alanında modelist, makineci, kumaş fabrikası işçisi gibi kişilere yoğun ihtiyaç duyulması neticesinde Cezayir çok fazla tercih edilen bir ülke konumuna yükselmiştir.

Cezayir Çalışma Vizesi Başvurularından Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cezayir’de çalışmak için mutlaka çalışma vizesine sahip olmanız gerekir. Bunun için ise bazı temel gereksinimlere son derece dikkat etmelisiniz. Çünkü Cezayir vize konusunda son derece titiz çalışan ülkelerden biridir. Genel olarak ise dikkat etmeniz gerekenler ise;

 • Vize ücretini mutlaka yatırmalı ve bunu kanıtlayıcı bir belgeye sahip olmalısınız.
 • Evraklarınızın eksiksiz hazırlanması son derece önemlidir. Çünkü bunun sonucunda vize talebiniz reddedilebilir. Ayrıca hatalı olarak verilen her bilgi ve evrak sürecin sonlanmasına ve tüm işlemlerin en başa dönmesine neden olur. Zorluk yaşamamak adına hatasız ve eksiksiz şekilde belgeler sunulmalıdır.
 • Vize işlemlerinize en erken 30 gün önceden başlamalısınız. Bunun nedeni ise herhangi bir sıkıntı yaşamamanızdır.
 • Cezayir’de çalışma vizesine sahip olmak için vizenin çıkış süresi 7 ile 10 iş günü arasında seyreder.
 • Ayrıca çalışma vizesinin alınması anında ülkeye gitmeniz durumunda derhal çalışma hayatına başlamanız mümkün değildir. Ülkede geçici oturma izninin alınması ve bunun için de başvuru yapılması gerekir.
 • İşlem süreci zorlu ve uzun gibi görünse de evrakların ve teslim edilmesi gereken belgelerin eksiksiz ve hatasız olması halinde süreç daha hızlı işleyecektir.

Cezayir Konsolosluğunda vize değerlendirme işlemleri ve buna bağlı olarak işlem süreleri uzayabilir. Bu yüzden gerekli bilgilere sahip olarak Cezayir çalışma izni başvurusunda bulunmanız tavsiye edilir. İşlemler öncesinde detayları araştırmanızda fayda vardır. Tüm bu detaylar ve diğer hususlar vize almanızda önemlidir. Bu hususları gözden kaçırmamanız için TRA Danışmanlık Ofisi ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.