90 GÜN ALTI BULGARİSTAN SCHENGEN VİZESİ

90 gün altı Bulgaristan Schengen Vizesi ile yalnızca Bulgaristan’a giriş yapılması gereklidir. Bulgaristan Cumhuriyeti müzakereler aşamasında olması sebebi ile Bulgaristan vizesi ile diğer Schengen ülkelerine giriş yapılamayacaktır. Ancak Bulgaristan vatandaşları vizesiz diğer 26 üye Schengen ülkelerine seyahat edebilmektedir bu kısım önemlidir. Kısacası 90 gün altı Bulgaristan Schengen vizesi ile sadece Bulgaristan’a giriş yapabileceksiniz.

ÖNEMLİ: Almanya, Fransa, İtalya gibi (26 üye Schengen ülkesi) den alınan Schengen vizeleri ile Bulgaristan’a giriş yapılabilmektedir ama Bulgaristan vizesi ile bu ülkelere giriş yapılamamaktadır.

90 gün altı Bulgaristan Schengen vizesi 90 gün ile sınırlıdır. 90 günden fazla Bulgaristan da kalmak isteyenler ikamet başvurusu talebinde bulunması gerekecektir. Bulgaristan Cumhuriyetine giriş için kullanılacak tek bir vize kategorisi yoktur. Bu nedenle vize başvurusu yapmadan önce hangi vizenin alınacağına karar vermek gerekir.

Örneğin turist vize başvurusu, ticari vize başvurusu, ziyaretçi vizesi, çalışma vizesi, aile birleşimi vizesi ve alt kategorileri ile başvuru türleri birbirinden ayrılır. Gidiş nedeni ve vize evrakları arasında uyumsuzluk olması halinde vize alımı gerçekleşmez. Vize kategori tercih edilerek o kategoriye uygun evraklar hazırlanmalıdır. TRA Danışmanlık 850 885 2521 arayarak başvuru öncesi ücretsiz destek alabilirsiniz.

Vize Başvuru Merkezleri

Bulgaristan Vize başvurularında bölge ayrımı yapılmaktadır. Buna göre belirtilen il ve ilçeler ayrılmıştır.

Bursa ve İzmir vize başvuruları için, Bursa, Bilecik, Balıkesir, Muğla, Denizli, Aydın, Manisa, İzmir, Yalova

Ankara Büyükelçiliği

Adana, Adıyaman, Ardahan, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aksaray, Bayburt, Batman, Bartın, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, İçel(Mersin), Iğdır, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Karabük, Kırklareli, Kırşehir, Kırıkkale, Kilis, Konya, Kütahya, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak şehirlerinde ikamet eden kişilerin vize başvurularını kabul etmektedir. 

Edirne’den başvuru yapacaklar aşağıdaki il ve ilçelerde ikamet edenler yapabilecektir.

  1. Edirne ve ilçeleri (Enez,Havsa,İpsala,Keşan,Lalapaşa,Meriç,Süloğlu,Uzunkopru)
  2. Tekirdağ ve ilçeleri (Çerkezköy,Çorlu,Hayrabolu,Mlkara,Marmaraeğrelisi,Muratlı,Saray,Şarköy)
  3. Kırklareli ve ilçeleri (Babaeski,Demirköy,Kofçaz,Luleburgaz,Pehlivanköy,Vize )