Genel Bilgiler

Önemli Uyarı: Belçika vize başvurunuz hakkında bilgi ve Online Randevu hakkında ücretsiz danışma hattımızı arayınız. 0850 885 25 21

Belçika kısa dönem (180 günde 90 gün) vize başvuru işlemleri firmamız tarafından yürütülmektedir. TRA.Pasaport vize başvurularında danışmanlık ve takip hizmeti ile beraber sizlere vize başvurularınızda yardımcı olmaktadır. Firmamız üzerinden gerçekleştireceğiniz vize başvuru işlemlerinizle vizenizi sorunsuz bir şekilde alabilecek, eksik evraklardan doğabilecek reddedilme, gecikme gibi durumlarla karşılaşmanız mümkün olmayacaktır.

Türkiye’deki Belçika Büyükelçiliği / Başkonsolosluğuna aşağıdaki kişiler vize başvurusunda bulunabilir:

  • Türk vatandaşları,
  • Türkiye’de ikamet etmekte olan yabancı uyruklu vatandaşlar,
  • Türkiye’deki Belçika Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğunun yetkili olduğu yabancı ülkelerdeki vatandaşlar.

Vize Başvuru İşlemlerini Kimler Yürütebilir?

  • Başvuru sahibinin kendisi,
  • Başvuru sahibinin temsilcisi,
  • Seyahat acenteleri.

Ankara Belçika Büyükelçiliği başvurularında son 10 sene içerisinde daha önce İngiltere, Amerika, Schengen ve Kanada vizesi almamış olan kişilerin şahsen gelmeleri şartı aranmaktadır. Ancak bir aile ya da bir grup vize başvurusunda bulunacaksa, o grup ya da aileden bir kişinin diğer kişilerin evraklarını getirmesi yeterlidir. Fakat tüm formlardaki imzalar eksiksiz olmalıdır. Aksi durumlarda başvurular kabul edilmemektedir.

Belçika Vize Başvuru Süreci

Vize başvurusuyla ilgili herhangi bir sorun oluşması halinde Ankara’daki Belçika Büyükelçiliği ya da İstanbul’daki Belçika Başkonsolosluğu, başvuru sahibi ile ek bir görüşmeyi gerekli görebilir.

Belçika Büyükelçiliği yapılan incelemenin ardından pasaportları VFS Global vize başvuru merkezine iade etmektedir. Başvuru sahipleri pasaportların elçilikten gelmesinin ardından bilgilendirilecekler ve vizeleri olumlu değerlendirilmişse, elden veya kurye yoluyla vizelerini teslim alabileceklerdir.

Belçika Vize Başvurusunu Nereden Yapabilirim?

Vize başvuruları kısa dönem vize (90 gün) ve uzun dönem vize olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kısa dönem vize başvuru işlemleri Ankara ve İstanbul’da bulunan Vize Başvuru ofisleri ofislerine yapılmaktadır. Uzun dönem vize başvuru işlemlerinde Belçika Büyükelçiliği ve Belçika Konsolosluğu yetkilidir. Tüm başvurular Belçika Büyükelçiliği veya Belçika Konsolosluğu tarafından değerlendirilmektedir.

Vize Başvuru Formunun Doldurulmasında TRA.Pasaport Destek Veriyor Mu?

Vize başvuru formu her başvuru sahibinin kişisel bilgilerini içermektedir. Evrakların öncesinde ofisimize kargo yolu ile ulaştırılması durumunda TRA.Pasaport vize başvuru formunun doldurulması aşamasında başvuru sahibine yardımcı olmaktadır. Başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmak vize başvurunuzu olumlu ektkilemektedir.

Vize Başvuru Formu Hangi Dilde Doldurulmalıdır?

Belçika için vize başvuru formları Fransızca, Flemenkçe, Almanca, İngilizce veya Türkçe olarak doldurulabilir. İstanbul’dan yapılacak olan başvurularda Türkçe başvuru formu kabul edilmemektedir. İstanbul için başvuru formları Fransızca, Almanca veya Flemenkçe olarak doldurulmalıdır.

Belçika İçin Davet Mektupları Nereye Yollanmalıdır?

Belçika vizesi için davetler mutlaka başvuru sahibine yollanmalıdırlar. Başvuru yapan kişi davet yazısını başvuru evraklarıyla birlikte sunmalıdır. Belçika vize işlemlerinde davetiyelerin Büyükelçiliğe veya Başkonsolosluğa yollanmaması gereklidir.

Seyahat Sağlık Sigortası Vize Sonuçlanmadan Önce Yaptırılmalı Mıdır?

Evet seyahat sağlık sigortası vize sonucundan önce yaptırılmalıdır. Schengen bölgesinde kalınacak olan dönemi kapsayan sağlık sigortası minimum 30 bin Euro veya Türk Lirası eşdeğerinde teminata sahip olmalıdır. Seyahat Sağlık Sigortası firmamız tarafından düşük fiyat garantisi ile yapılmaktadır.