Ticari Vize

Avusturalya ticari vize: Toplantılar, konferanslar, müzakereler, kongreler ve seminerler ile Genel iş görüşmeleri ve iş anlaşması görüşmeleri maksatlı kısa süreli Avustralya’ya yapacağınız iş gezileri için Avustralya Ticari / İş Ziyareti vizesine denir. Avustralya Büyükelçiliği’ne yapılabilen ticari vize başvuruları, ‘ImmiAccount’ hesabı açılarak internet üzerinden online yapılabilmektedir.

Bu amaçla alınan vize neticesinde, başvuru yapan kişinin herhangi bir şirkette ya da bir organizasyonda çalışmasının mümkün olmamasının yanı sıra, herhangi bir ürünün ve hizmetin satışı da yapması söz konusu değildir. Bunları yapabilmesi için 400 Vize Kodlu Geçici Çalışma Vizesine başvurmaları gerekmektedir.

Yapılacak bu online başvuru işlemleri için, TRA Danışmanlık Ofisini aramanız durumunda, sizinle ilgilenecek olan yetkilimiz ile işlemlerinizi yürütebilir, gerekli evraklar ve prosedürler ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Formun doldurulmasından gerekli tüm evrakların düzenlenmesine, randevu alınmasından parmak izi işlemlerinize kadar tüm adımlarda destek alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken 0850 885 2521 numaralı telefonu aramanız ya da info@e-vizerandevusu.com web adresinden bizlere ulaşmanızdır.

 

Avustralya seyahatinizin amacını önceden belirleyiniz.

Doğru başvuru işlemlerin yapılması ve size gerekli olan vizeyi alabilmeniz için, görüşeceğiniz yetkilimize Avustralya ziyaretinizin nedenlerini doğru bir şekilde anlatmanız oldukça önemlidir. Sürecin doğru ilerleyebilmesi için, yetkilimizin sizden isteyeceği evraklar farklılık gösterebilmektedir.

Kişisel durumunuza ve ziyaret amacınıza göre düzenlemesi gereken formlar ve istenen belgeler için vize uzmanlarımız size yardımcı olacaktır. Sorun yaşamadan vize işlemlerin tamamlanması için, ziyaret amacı ve buna bağlı olarak evrak ve formların doğru olarak düzenlenmesi oldukça önemlidir. Aksi durumdan kabul edilen Avustralya vizesi başvurusunun ardından, seyahat amacınızı değiştirmeniz mümkün değildir.

Avustralya Vizesi hakkında uyarılar:

  • Ankara ve İstanbul’da bulunan TRA Danışmanlık Ofisine, hazırlayacağınız gerekli evrak ve belgeleri ulaştırmanızın ardından, Avustralya Vizesi için online başvuru işlemleri başlatılabilir.
  • Avustralya ziyaret etmek isteyenlerin pasaport türü ne olursa olsun, Avustralya vizesi alması mecburidir.
  • Biyometrik verilerin alınması için, Ankara, İstanbul ve Gaziantep illerinden birinde, sizin için alınmış biyometrik randevuya gitmeniz ile Avustralya Vizesi başvurunuzun tamamlanması mümkün olabilecektir.

Kişisel Evraklarınız:

Avustralya Vize Başvuru Formu: Sizin için görevlendirilmiş yetkili çalışanımızdan alacağınız yardım ile Vize Takip Formunu doldurduktan sonra imzalayarak, web adresine e-posta göndermeniz durumunda, Avustralya için online olarak Ticari vize başvuruş işlemleriniz tamamlamış olacaktır.

Fotoğraf: Beyaz arka fon önünde ve son 3 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır.  

Pasaport Fotokopisi: Geçerlilik süresi, Avustralya ziyaretiniz süresince geçerliliğini kaybetmeyecek olan pasaportunuzda bulunan kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfaların fotokopisi dosyaya eklenmelidir. Eğer varsa daha önceki dönemlere ait vizeler için giriş – çıkış damgalarının yer aldığı sayfaların da fotokopileri ilave edilmelidir.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Aile bilgileri ile adres bilgileri yer almalıdır.

Banka Hesap Dökümü: Islak imza ve kaşeli olması gereken banka hesabınıza ait döküm ile, Avustralya ziyaretiniz esnasında yeterli miktarda paranızın olduğunu belgelemelisiniz.

Mali gelirlerinizi gösteren belgeler: Sahibi olduğunuz taşınmazlara ait tapu ya da kiracı iseniz kira sözleşmesi ile varsa aracınıza ait ruhsat tarzı belgelerin eklenmesi gerekir.

Mesleki Durumunuzu Gösteren Belgeler:

Çalışanlar İçin Gerekli Evraklar: 

Ticari Davetiye: 

Avusturalya Konsolosluğuna yazılacak olan ticari davetiye, İngilizce olarak düzenlemelidir. Antetli kâğıda yazılması gereken bu mektubun, Avustralyalı şirketin yetkilisi tarafından imzalanması ve kaşelenmesi gerekir. Davetiye içeriğinde, ziyaret edenin ve davet edenin kişisel bilgileri ile iletişim bilgileri yer almalıdır. Bunun dışında ziyaret sebebi, ziyaret süresi ve sponsor bilgileri de belirtilmesi gereken davetiyeye, davet edenin kimlik ve pasaport fotokopisi ile Oturum Kartı fotokopisi ilave edilmelidir.

İş Ziyaret sebebi Kongre veya Fuara Katılımsa; 

Kongre/ Fuar kaydı, Fuar Giriş Bileti, Fuar Giriş Kartı, hazırlanacak dosyaya eklenmelidir. 

Organizasyon bilgilerini içeren dokümanlar 

Dilekçe: Çalıştığı şirkete ait antetli kağıda yazılmış, ziyaret nedenini, tarih aralığını ve vize süresinin dolmasından önce ülkeye geri dönüş yapacağını taahhüt ettiği ifadeyi içeren, ıslak imzalı olan bir dilekçe, başvuru sahibi tarafından düzenlemelidir.

Şirket Belgeleri: Geçerli tarihe sahip ve orijinal olan Vergi Levhası, Ticari Faaliyet Belgesi, İmza Sirküleri ve Sicil Gazetesi fotokopileri dosyaya eklenmelidir.

SGK Hizmet Dökümü: turkiye.gov.tr web adresinden temin edilebilecek belgenin, barkotlu olması şartı ile dosyaya eklenmesi gerekir.

SGK İşe Giriş Bildirgesi

Maaş Bordrosu: Gelirinizi belirten son 3 aya ait maaş bordronuzu, kaşe ve ıslak imzalı hali ile dosyaya koymalısınız

İşverenler İçin Gerekli Evraklar;

Ticari Davetiye: Daveti gerçekleştiren şirkete ait antetli kağıda yazılacak ticari davetiyede, ziyaret sebebi, seyahatin tarih aralığı belirtilmeli ve şirket yetkilisince ıslak imzalanmalı ve kaşeli olmalıdır. Davetiyeye ek olarak, davet edenin kimlik ve pasaport fotokopileri konmalıdır.

Dilekçe: Başvuru yapanın çalıştığı şirkete ait antetli kağıda, Avustralya Konsolosluğu’na hitaben yazılacak olan dilekçede, vize süresi dolmadan önce ülkeden ayrılacağını taahhüt eden ifadenin yer almalıdır.

Şirket Belgeleri: Geçerli tarihe sahip ve orijinal olan Vergi Levhası, Ticari Faaliyet Belgesi, İmza Sirküleri ve Sicil Gazetesi fotokopileri dosyaya eklenmelidir.

Bağ-Kur Hizmet Dökümü

 

Avustralya Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

Başvuru Formunun Doldurulması: Avustralya için yapılacak ticari vize başvurusunun ilk adımı olan başvuru formunu doldurmalısınız. Formu doldurmak için için ImmiAccount (IMMI) adı verilen hesap açmanız gerekmektedir. Avustralya Büyükelçiliği’ne ait resmi web sitesinden yapılacak online başvurudan elde edeceğiniz form, İngilizce olarak doldurulmalıdır. Sorunsuz bir başvuru süreci yaşamanız için özellikle başvuru nedeniz ve diğer tüm bilgiler doğru olmalıdır. Doldurduğunuz form ile birlikte fotoğraf ve diğer evrakları sisteme yüklemelisiniz.

Evraklarınızın Ofisimize Gönderilmesi: Online olarak yapılan Avustralya Ticari vize başvurusunun ardından, ilgili tek makam olan Avustralya Büyükelçiliği’ne evrakların tamamı bir doya halinde teslim edilmelidir. 2021 yılı için geçerli olan, başvuru nedeninize göre değişkenlik gösteren evrak listesine, ofisimizi telefon ile arayarak ulaşabilirsiniz. İstenen belgelerin, yeminli tercüman tarafından Türkçeden İngilizceye çevirisini yaptırmalısınız.

Daha sonrasında evraklarınızı kargo ile ofisimize ulaştırmanız yeterli olacaktır. İsterseniz İngilizceye çeviri işlemleriniz için ofislerimizden destek almanı mümkündür.  Gerekli evraklar tarafımıza ulaştıktan sonra, tüm kontroller yetkilimiz tarafında yapılacak, gerekli durumda eksik evraklar için sizinle irtibata geçecektir. Evrakların eksiksiz ve sorunsuz olması durumunda sizin için parmak izi vermenize yönelik, gerekli randevu işlemleri yapılacaktır.

Parmak İzinizin Alınması: Oldukça önemli bir adım olan biyometrik verilerin alınması ile Avustralya ticari vizesinin son aşamasını tamamlamış olacaksınız. Vize başvurusu merkezinde alınacak olan parmak izi ile birlikte çektirmeniz gereken biyometrik yüz fotoğrafının tesliminin ardından, başvuru işlemleriniz tamamlanmış ve sonuç bekleme süreci başlamış olacaktır.

Yoğunluğa göre randevu süreci değişkenlik gösterebilmektedir ve bunun takibi yetkililerimiz tarafından sizin adınıza gerçekleştirilmektedir. TRA Danışmanlık Ofisini aramanız durumunda parmak izi alınması için gerekli işlemlerin başlatılması hususunda destek alabilirsiniz. Randevunun alındığı tarihte size eşlik edecek olan yetkililerimiz, herhangi bir sorun çıkmaması için sizin yanınızda olacaktır.

Ticari Vize İle Avustralya'ya Giriş

Avustralya Büyükelçiliği’ndeki konsolosluk yetkililerinin değerlendireceği Avustralya Ticari vize başvurunuzun sonuçlanması yaklaşık olarak, 7-14 iş günü arasında gerçekleşmektedir. Yoğunluğa ve tatil günlerine denk gelmesi durumuna göre değişkenlik göstermesi ve sürecin uzaması söz konusu olabilir. Ziyaret tarihinde sorun yaşamamak için, başvuru sürecinizi, gitmeniz gereken tarihin en az 1 ay öncesinden başlatmanız gerekmektedir. Tüm işlemlerin olumlu gitmesi ve Avustralya Ticari vizesi almanız durumunda, ülkeye girişinizin onayını ve ne kadar kalacağınızın kararını veren Avustralya Gümrük Kapısı’ndaki Göçmenlik ofisi yetkilisidir.